محکوم شدن اعلام عملیات بهاری طالبان از سوی حکومت و امریکا

ریاست جمهوری در واکنش به اعلامیه گروه طالبان مبنی بر آغاز عملیات بهاری این گروه در سراسر کشور، این اقدام را نشانه واضح اصرار این گروه بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته است. دفتر رسانه ای ریاست جمهوری با نشر خبرنامه این اقدام را جنگجویانه گفته و محکوم کرده است. در خبرنامه آمده که اصرار طالبان بر تداوم جنگ و فساد در افغانستان در حالی صورت می گیرد که علمای جید کشور و جهان اسلام، ادامه جنگ طالبان علیه مردم افغانستان را جهاد نه بلکه فتنه دانسته و خواهان توقف آن شده اند. درهمین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان  از کشورهای که خواستار تامین صلح در افغانستان استند، خواست باید آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کنند.

گروه طالبان روز جمعه از آغاز عملیات بهاری این گروه زیر نام “الفتح” در سراسر افغانستان خبر داده است. ریاست جمهوری در واکنش به اعلامیه طالبان مبنی بر آغاز عملیات بهاری این گروه در سراسر کشور، این اقدام طالبان را نشانه  واضح اصرار این گروه بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته و آن را به شدت محکوم کرده است.

دفتر رسانه ریاست جمهوری با نشر خبرنامه گفته است که عملیات طالبان در حالی اعلام می شود که به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در افغانستان به شدت ادامه دارد و این گروه با هیات مذاکره کننده امریکا مستقیما وارد مذاکرات صلح استند. خبرنامه می افزاید که اصرار طالبان بر تداوم جنگ و فساد در افغانستان در حالی صورت می گیرد که علمای جید کشور و جهان اسلام، ادامه جنگ طالبان علیه مردم افغانستان را جهاد نه بلکه فتنه دانسته و خواهان توقف آن شده اند. ریاست جمهوری گفته که ادعای طالبان مبنی بر این که این اعلام جنگ در پاسخ به اعلام حکومت افغانستان صورت گرفته است نادرست است. خبرنامه می افزاید که حکومت نه تنها این که اعلامی در مورد آغاز عملیات جنگی نکرده است، بلکه تمام موانعی را که در مقابل صلح وجود داشت از میان برداشته، تداوم جنگ را به نفع هیچ طرفی نمی‌داند. ریاست جمهوری به نیروهای امنیتی دستور داده است که در مطابقت به اصل دفاع از تمامیت ارضی و نوامیس ملی از سنگرهای خود با قوت دفاع کنند.

درهمین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می گوید که پاکستان، قطر و سایر کشورهای که خواستار برقراری صلح در افغانستان هستد، باید آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کنند. گروه طالبان روز جمعه از آغاز عملیات بهاری این گروه زیر نام “الفتح” در سراسر افغانستان خبر داده است. آقای خلیلزاد در واکنش به این اقدام طالبان در حساب تویتر خود نوشته است که او به نمایندگی از امریکا این عملیات نظامی طالبان را نکوهش می کند. زلمی خلیلزاد از تمام افغانستانی ها نیز خواست تا عملیات نظامی تازه طالبان را محکوم کنند.به گفته خلیلزاد، بسیاری اعضای طالبان به شمول برخی رهبران این گروه، مخالف اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان استند. وی همچنان عملیات بهاری طالبان را “غیر مسوولانه و بی پروا” خوانده و گفته است که این عملیات نظامی منجر به “درد و رنج بیشتر و تلفات هزاران” نفر دیگر خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط


Top