حمدالله محب: صلح باید بر خواسته از اراده مردم افغانستان باشد

مشاور شورای امنیت ملی ریاست جمهوری با تاکید بر تامین صلح در کشور می گوید که صلح باید بر خواسته از اراده مردم باشد.

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی ریاست جمهوری طی سخنرانی در “انجمن آسیا” با تاکید بر تامین صلح در کشور گفته است که مردم افغانستان صلح می خواهند که میان افغانستانی ها صورت گیرد. وی با تاکید بر اینکه مردم افغانستان صلح همه شمول می خواهند می گوید صلح که در پشت دره های بسته صورت گیرد، معامله است.

آقای محب افزوده است: “مردم افغانستان خواهان یک روند صلح همه شمول استند که منتج به صلح پایدار شود. مردم افغانستان خواهان صلح استند که میان افغانستانی ها انجام شود. نه معامله که میان نخبگان سیاسی پشت دره های بسته و تحت فشار زمانی صورت گیرد.”

وی از گروه طالبان خواسته است که با حکومت افغانستان وارد گفتگو شود. آقای محب همچنان از آمادگی حکومت ازبهر گفتگو با طالبان نیز خبر داده و گفته است تا زمانی که طالبان باحکومت صلح نکنند، نیروهای امنیتی در برابر آنان مبارزه خواهند کرد.

وی افزوده است: “مردم افغانستان و حکومت این کشور آماده صلح استند و برای گفتگو با طالبان آمادگی دارند. اکنون این بر طالبان تعلق می گیرد که قدمی برای صلح بردارند. تازمانی که طالبان صلح نکنند، نیروهای امنیتی به مبارزه خود علیه آنان ادامه خواهند داد.”

این در حالیست که حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور در پیوند به صلح افغانستان، از طالبان و حکومت خواسته است که آتش‌ بس کنند. دفتر رسانه ای حامد کرزی با نشر خبرنامه ای گفته است که آقای کرزی از مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر حمایت کرده و گفته که طالبان و حکومت، برای انجام گفتگوهای صلح و پایان جنگ دوامدار در کشور باید آتش ‌بس اعلام کنند. براساس خبرنامه، آقای کرزی ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات قطر برای تحکیم حاکمیت ملی در افغانستان نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

نوشته‌های مرتبط


Top