گرامیداشت از پنجین سالگشت درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم

از پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم معاون پیشین ریاست جمهوری طی همایشی در کابل گرامیداشت شد. سخرانان این همایش، از مارشال فهیم به عنوان مرد مجاهد و مبارز قوی یاد کردند.

هژده هم ماه حوت برابر است با پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم معاون پیشین ریاست جمهوری. از این روز همه ساله طی همایشی در کابل و ولایت های کشور گرامیداشت می شود. امروز هم مانند سال های گذشته، شماری زیادی از مقام های بلند پایه حکومتی و سیاسیون مطرح کشور در کنار هزاران تن در تالار لویه جرگه از پنجمین سالروز درگذشت مارشال فهیم یاد بود کردند. سخرانان این همایشی از مارشال فهیم به عنوان مرد مجاهد و مبارز قوی یاد کردند و گفتند که مارشال فهیم بخشی زیادی از عمر خود را در راه دفاع از دین و مردم وقف کرد.

صلح خواهی از دیگر مواردی است که بیشتر سخنرانان با اشاره به صحبت های ثبت شده مارشال محمد قسیم فهیم به او ربط می دهند. محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و از رهبران جهادی می گوید که در کنار دیگر ویژگی های شخصیتی مارشال فهیم، تلاش برای ختم جنگ و تامین صلح از اهداف اصلی او بود.

در همین حال، حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می گوید که مارشال فهیم به تامین وحدت ملی باور داشت و از تفرقه میان اقوام و مذاهب نفرت می کرد. آقای کرزی می افزاید که مارشال فهیم همدیگر پذیر بود و با هیچ گروه و قوم در کشور تعصب نداشت.

مارشال محمد قسیم فهیم در کنار حضور سنگین و تاثیر گذار در دوران دولت سازی پس از سال دو هزار و یک، یکی از چهره های پر درخشش دوران جهاد و مقاومت ملی مردم افغانستان نیز بود. مارشال فهیم پنج سال پیش در چنین روزی به اثر بیماری در کابل درگذشت.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top