واکنش حکومت نسبت به قطعنامه پایانی نشست مسکو

ریاست جمهوری، قطعنامه پایان نشست دو روزه مسکو را نتیجه یک بحث علمی درباره روند صلح می داند و تأکید دارد که دیدگاه های مطرح شده در این نشست، بحث های شخصی چهره های سیاسی و نمایندگان گروه طالبان است.

در قطعنامه پایانی نشست مسکو، روی بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل و به رسمیت‌شناخته شدن دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز تاکید شده است. در قطعنامه نشست مسکو همچنان با اشاره به ارگان های امنیتی افغانستان آمده که شرکت‌کنندگان نشست روی حفظ، تقویت و اصلاح نهادهای امنیتی و دفاعی و دیگر نهادهای ملی افغانستان بعد از توافق صلح تاکید دارند. نشست مسکو که روزهای سه شنبه و چهار شنبه، با حضور نمایندگان طالبان و شماری از چهره های سیاسی از جمله حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور برگزار شد، دیروز به پایان رسید.

در قطعنامه‌ ای که در پایان دومین روز این نشست در حضور نمایندگان طالبان و رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی به خوانش گرفته شد، همچنین آمده که افغانستان باید سیاست بی ‌طرفی‌ را در مسایل منطقه‌ ای و بین ‌المللی اتخاذ کند.

براساس این قطعنامه شرکت ‌کنندگان روی “حقوق زنان در مطابقت به ارزش ‌های اسلامی و حقوق سیاسی، مدنی و آزادی بیان مطابق اصول اسلامی تاکید کرده‌ اند. شرکت کنندگان این نشست همچنین توافق کرده‌ اند تا گفتگوهای “بین ‌الافغانی” برای تامین صلح در افغانستان ادامه یابد و نشست بعدی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

این درحالیست که ریاست جمهوری، قطعنامه پایان نشست دو روزه مسکو را نتیجه یک بحث علمی درباره روند صلح می داند. هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که دیدگاه های مطرح شده در نشست مسکو بحث های شخصی چهره های سیاسی و نمایندگان گروه طالبان است و هیچ گونه الزامیت اجرایی ندارد.

قرار است نشست دیگری در خصوص روند صلح افغانستان با میزبانی ازبیکستان برگزار شود. وزارت خارجه این کشور اعلام کرده است که علاقه دارد نشستی را با حضور نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان میزبانی کند. حکومت تاکنون درباره این نشست اظهار نظری نکرده است.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top