هند از روند صلح و آشتی در افغانستان حمایت می‌ کند

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با مقام های هندی روی روند صلح افغانستان، گفتگو کرده است. آقای خلیلزاد که قرار است به افغانستان سفر کند درصفحه توییترش،‌ دیدارش با مقام‌ های هندی را مهم خوانده است.

زلمی خلیلزاد،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان چهارمین دور سفرش را به هدف جستجوی راه‌های تامین صلح در افغانستان روز سه شنبه آغاز کرد. بر اساس معلومات وزارت امور خارجه آمریکا زلمی خلیل‌زاد از هشتم تا بیست و یکم ماه جنوری از هند، چین، افغانستان و پاکستان دیدن می‌کند. نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در سفر به هند با وزیر خارجه هند درباره صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده است. آقای خلیلزاد، در صفحه توییتر خود،‌ دیدارش را با مقام‌های هندی مهم خوانده است.

وی افزوده است: “کشورهای ما تعهد طولانی مدت و دوام دار را به افغانستان دارند. ما در باره چگونگی کمک به دستیابی افغانستان به صلح و بخش ‌های دیگر همانند همکاری های منطقه ‌ای و دو جانبه گفتگو کردیم.”

قرار است آقای خلیلزاد، پس از هند، به چین و پاکستان نیز سفر کند و در باره صلح افغانستان با مقام های این کشور ها دیدار و گفتگو کند. آقای خلیلزاد، در این سفر به افغانستان نیز می آید و نتیجه دیدارهایش را با رییس جمهورغنی و رییس اجرایی حکومت شریک خواهد می کند.

در همین حال، راویش کمار، سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است که در دیدار هر دو طرف، نظریات شان را در باره تلاش های صلح و مصالحه در افغانستان شریک کردند.

راوش کمار سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است: “آقای خلیل‌زاد با وزیر امور خارجه و سکرتر امور خارجی هند در این مورد گفتگو کرد که آمریکا چگونه برای تأمین صلح و آشتی در افغانستان تلاش می‌کند. ما موقف خود را کاملا واضح ساختیم که روند صلح در افغانستان باید به مالکیت، رهبری و کنترل افغانستانی ها باشد. موقف ما در باره افغانستان معلوم بوده و ثابت است. هند از روند صلح و آشتی در افغانستان حمایت می‌کند.”

این چهارمین سفر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان است که به هدف کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح به کشورهای منطقه صورت می گیرد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top