نگرانی ها نسبت به وضعیت بد معارف ولایت غزنی

مسوولان محلی ولایت غزنی با نگرانی نسبت به وضعیت معارف در ولسوالی های ناامن این ولایت می گویند که از ده ولسوالی ناامن این ولایت در هفده سال گذشته حتا یک دختر هم دوره مکتب را به سر نرسانده است.

محب الرحمان انصار، رییس معارف ولایت غزنی، می گوید که در هفده سال گذشته حتا یک دختر هم از ده ولسوالی نا امن این ولایت از مکتب فارغ نشده است. به گفته رییس معارف غزنی، سنت های ناپسند، نا امنی و کم توجهی مسوولان سابق سبب شده که مکتب های دخترانه در ولسوالی های نا امن این ولایت کاملاً مسدود بماند.

براساس معلومات ریاست معارف ولایت غزنی در حال حاضر وضعیت معارف در ولسوالی های زنخان، گیرو، اندر، گیلان، آبند، ناوه، خوگیانی، واغظ، رشیدان و اجرستان نگران کننده. به گفته رییس معارف ولایت غزنی در این ولسوالی نه آموزگاران زن وجود دارند و نه هم دانش آموزان دختر.

در همین حال، نصیر احمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی، این سخنان رییس معارف را بیانگر فساد عنوان می کند. زیرا به گفته آقای فقیری، در گذشته برایشان از باز بودن مکتب های دخترانه در این ولسوالی ها اطمینان داده شده بود. رییس شورای ولایتی غزنی گفته است که این نشانگر فساد است، ثابت می کند که مکتب های خیالی، شاگردان خیالی، و آموزگاران خیالی وجود داشته و حتماً زیر نام این مکتب ها پول و بودجه حیف و میل شده شده است.

پیش از این نیز گزارش ‌های مبنی بر وجود فساد گسترده در وزارت معارف افغانستان وجود داشته. بر اساس معلومات وزارت معارف، در سراسر کشور حدود چهار میلیون کودک از رفتن به مکتب محروم استند که در این میان حدود شصت و پنج در صد آنان را دختران هستند.

نوشته‌های مرتبط


Top