شورای عالی صلح از احتمال همکاری جماعت اسلامی پاکستان در روند صلح خبر داد

شورای عالی صلح می گوید که مولوی سراج الحق رهبر جماعت اسلامی پاکستان وعده کرده است که طالبان را به گفتگوهای صلح با دولت افغانستان تشویق کند.

محمدعمر داوودزی، نماینده ویژه رییس ‌جمهور غنی در امور منطقه ‌ای برای اجماع صلح و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح روز سه شنبه هفته گذشته وارد اسلام آباد شد و با مقام های سیاسی، نظامی و چهره های مذهبی این کشور دیدارهایی داشته است. شورای عالی صلح اعلام کرده است که آقای داوود زی در ادامه دیدارهای خود در پاکستان، شام پنجشنبه با مولوی سراج الحق، رهبر جماعت اسلامی این کشور دیدار کرده است. شورای عالی صلح، در خبرنامه ای گفته است که در این دیدار سراج الحق برای آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان، وعده همکاری داده است.

خبرنامه افزوده که در این دیدار، دو طرف روی موضوع های مهم و عملی برای رسیدن به صلح در افغانستان بحث کرده اند. در این دیدار، آقای داوودزی از مولوی سراج الحق خواسته که به هدف آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان همکاری کند. شورای عالی صلح گفته است که رییس جماعت اسلامی پاکستان، صلح در افغانستان را مهم عنوان کرده و افزوده است که در خصوص گفتگو های صلح اجماعی در افغانستان شکل گرفته است و او آماده همکاری در این روند است.

با این حال به نقل از رسانه های پاکستانی، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از طالبان خواسته است که با حکومت افغانستان وارد گفتگوی صلح شوند تا برای جنگ هفته سال اخیر در افغانستان یک راه حل سیاسی پیدا شود.

با این همه احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح گفته است که محمد عمرداوودزی در دیدار با رهبران مذهبی پاکستان در باره برگزاری نشست علمای افغانستان و پاکستان بحث و تبادل نظر کرده و علمای پاکستان وعده سپرده‌ اند تا در این راستا گام‌ های عملی بردارند. به گفته آقای طاهری نقشه راه برای رسیدن به نشست بزرگی میان علمای دو کشور تدوین شده و این نشست قرار است به زودی در پاکستان برگزار شود.

نوشته‌های مرتبط


Top