ظریف: کشورهای منطقه افغانستان تحت سلطه طالبان را نمی پذیرند

وزیر خارجه ایران می گوید که نباید نقش گروه طالبان در دولت آینده افغانستان پررنگ باشد. به گفته وی، تشکیل دولت آینده در افغانستان بدون شمولیت گروه طالبان ناممکن است؛ اما کشورهای منطقه نمی خواهند این گروه سلطه افغانستان را به دست داشته باشد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در گفتگو با شبکه “ان دی تی وی” هند گفته است که تهران در آغاز مخالف تشکیل گروه طالبان بود؛ اما پاکستان برای تشکیل این گروه کمک هایی قابل توجهی فراهم کرد. به گفته وی ایران نخستین قربانی گروه طالبان بود.

آقای ظریف گفته است: “ما در آغاز یعنی در دهه نود میلادی مخالف شکل گیری گروه طالبان بودیم. این گروه یازده همکاری ما را در مزارشریف به قتل رساندند و نخستین قربانی گروه طالبان شدیم. حالا می خواهیم برای یک آینده بهتر کار کنیم.”

آقای ظریف گفته است غیرممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند. اما او افزوده که این نقش نباید پررنگ باشد.

وزیر امور خارجه ایران گفته است: “فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی ‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد. ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به مردم افغانستان در این تصمیم باید زمینه ‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم.”

نمایندگان گروه طالبان اخیرا به تهران رفته و با معاون وزارت خارجه ایران گفتگو گرده است. آقای ظریف می گوید که مقام های ایران در نشست مسکو از طالبان دعوت کرده بود که به ایران سفر کند. وزیر امور خارجه ایران همچنان تایید کرد که این کشور با گروه طالبان از بهر امنیت ایران تماس ‌های اطلاعاتی غیررسمی و محدود داشته است.

پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با ابراز خوشبینی درباره نقش ایران در مذاکرات صلح افغانستان گفته است که گروه طالبان آماده است سلاحش را کنار بگذارد.

با این حال، گفته های وزیر خارجه ایران با واکنش های در داخل کشور مواجه شده است. ادریس زمان معین سیاسی وزارت خارجه کشور در صفحه تویتر خود نوشته است که هر گونه تجویز مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه ‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلوماسی و مداخله صریح در امور افغانستان پنداشته می‌ شود. آقای زمان هم ‌چنان نوشته، وزارت خارجه افغانسان اذعان می‌ دارد که هرگونه روابط خارج از چهارچوب تعاملات دولت ها با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشور خواهد شد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top