خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۸؛ هفده خبرنگار و کارمند رسانه ای در این سال کشته شده اند

افغانستان در صدر کشورهای خطرناک برای خبرنگاران قرار دارد. مسوولان کمیته مصوونیت خبرنگاران با بیان این مطلب می گویند که، خشونت علیه خبرنگاران در کشور، در سال گذشته میلادی نسبت به سال های پیش، کاهش داشته است.

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان با نشر گزارشی اعلام کرده است که خشونت علیه خبرنگاران در این افغانستان، در سال گذشته میلادی کاهش یافته است. به اساس این گزارش در این سال یکصد و بیست و قضیه خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است. قتل، مجروحیت، تهدید، بازداشت‌های موقت، اختطاف و برخی خشونت‌ های دیگر شامل این قضایا است.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان می گوید که، در سال دوهزار و هژده در مجموع هفده خبرنگار و کارمند رسانه‌ ای به قتل رسیده‌ اند. در حالی که سازمان گزارشگران بدون مرز، آمار خبرنگاران کشته‌شده را در این سال، پانزده تن گفته است.

به گفته شریفی در این سال، پانزده قضیه مجروحیت، بیست و یک مورد لت و کوب، سی و هشت مورد تهدید، بیست و سه مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد اخراج با بدرفتاری و پنج مورد بازداشت موقت نیز در این کمیته در سال دوهزار و هژده ثبت شده است.

گزارش این کمیته نشان می‌دهد که از مجموع تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران، پانزده مورد آن بر خبرنگاران زن اعمال شده است. بر بنیاد آمار این گزارش، قتل خبرنگاران در سال دوهزار وهژده در مقایسه با دوهزار و هفده میلادی، یازده درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، عامل پنجاه در صد این خشونت‌ ها طالبان و داعش است و حکومت مسوول چهل و چهار قضیه شناخته شده و شانزده قضیه دیگر به افراد مسلح ناشناس نسبت داده است.

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان از نبود تدابیر لازم ازسوی رسانه‌ها و اجرایی ‌شدن برنامه‌ ها برای مصوونیت خبرنگاران توسط حکومت هنگام پوشش واقعات تروریسیتی نیز انتقاد کرده است.

در این گزراش همچنان آمده که در سال دوهزار و هژده میلادی، ده ها رسانه بسته ‌شده و ده ها رسانه دیگر ایجاد شده است.

براساس این گزارش، در این سال سی و چهار رسانه به دلایل مختلف مسدود شده و برعکس پنجاه و هفت رسانه جدید ایجاد شده است.

نوشته‌های مرتبط


Top