ترکیه نشست سه جانبه صلح افغانستان را میزبانی می کند

قرار است ترکیه یک نشست سه جانبه در خصوص روند صلح افغانستان را میزبانی کند. این موضوع در دیدار عمراخان نخست وزیر پاکستان و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه مطرح شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که کشورش در نظر دارد نشستی را با حضور سران پاکستان و افغانستان در رابطه به روند صلح در افغانستان میزبانی کند. این اظهارات، در جریان سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به ترکیه صورت گرفته است.

آقای اردوغان در یک کنفرانس مشترک خبری با نخست وزیر پاکستان گفت که انتظار دارد این جلسه بعد از انتخابات ترکیه برگزار شود.

اردوغان افزوده است: “به خواست خدا، جلسه سه جانبه را در استانبول، بعد از انتخابات سی و یکم ماه مارچ ترتیب خواهیم داد. باور دارم که این نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ترکیه، برای رفع بسیاری از نارضایتی ‌ها، موثر خواهد بود.”

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته است که امیدوار است این نشست به تامین صلح در افغانستان کمک کند. وی افزوده است: “زمان آن فرارسیده که جامعه بین ‌المللی و هر شخص دیگر که می ‌تواند، درین راه کمک و همکاری کند. پاکستان از پیش در این راه کمک کرده، زمینه گفتگو میان نمایندگان طالبان و آمریکا را فراهم کرده است و همه جوانب و همسایه ها، همکاری ‌های زیاد می طلبد.”

این نخستین سفر آقای خان به ترکیه، پس از پیروزی او در انتخابات پاکستان است. ترکیه در گذشته نیز نشست ‌هایی را با حضور رهبران افغانستان و پاکستان میزبانی کرده است.

درماه های اخیر نشست‌ هایی با حضور نمایندگان گروه طالبان در ابوظبی و مسکو نیز برگزار شده است؛ اما در این نشست ‌ها، دولت افغانستان به شکل رسمی حضور نداشته است.

نوشته‌های مرتبط


Top