زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از گفتگوهای سه روزه با نمایندگان طالبان و شماری از کشورهای منطقه در ابوظبی، دیروز وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد. آقای خلیلزاد در پیام تویتری خود نوشته است که در این دیدار درباره نشست ابوظبی و گام‌ های بعدی برای […]

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از گفتگوهای سه روزه با نمایندگان طالبان و شماری از کشورهای منطقه در ابوظبی، دیروز وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد. آقای خلیلزاد در پیام تویتری خود نوشته است که در این دیدار درباره نشست ابوظبی و گام‌ های بعدی برای گفتگو در داخل افغانستان صحبت کرده است. بااین حال، مشاور شورای امنیت ملی گفتگوهای نشست صلح ابوظبی را مبهم و عجولانه خوانده است.

جزییات زیادی از نشست ابوظبی منتشر نشده؛ اما زلمی خلیلزاد پس از پایان این نشست در حساب توییتر خود نوشت که گفتگوهای مفیدی برای پایان جنگ افغانستان در امارات انجام شد و هدف از آن زمینه ‌سازی برای آغاز مذاکرات صلح بود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، پس از پایان این نشست چهارشنبه شب وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد. آقای خلیلزاد، در تویترش نوشته است که او در این دیدار روی نشست ابوظبی و گام‌ های بعدی برای گفتگو در داخل افغانستان صحبت کرده است. به گفته وی، او با اعضای جامعه مدنی، رهبران جوان، رهبران سیاسی و سایر کسانی که در این پروسه ذینفع هستند، نیز ملاقات ‌هایی خواهد داشت.

آقای خلیلزاد، روز چهارشنبه پس از بحث و گفتگو با نمایندگان طالبان در ابوظبی،‌ این نشست را “پر دستاورد” و سودمند خوانده و گفته است که پیشرفت ‌های قابل ‌ملاحظه ‌ای برای پایان جنگ در افغانستان صورت گرفته است.

حکومت برای گفتگوی مستقیم با هیأت گروه طالبان، هیأتی به ابوظبی فرستاد؛ اما هیأت طالبان از دیدار و گفتگو با این هیأت خودداری کرده است. ظاهرا این اقدام گروه طالبان نارضایتی حکومت وحدت ملی را در پی داشته است.

چنان که مشاور شورای امنیت ملی، تلاش های اخیر صلح در امارات را مبهم خوانده است. حمدالله محب، گفته است هیچ کشور یا فردی حق و صلاحیت بحث در مورد ساختارهای جدید حکومتی برای افغانستان را ندارد و گمانه ‌زنی ‌های جاری نیاز به وضاحت دارد. آقای محب تأکید کرده که هر نوع معامله به شمول تقسیمات سیاسی که قانون اساسی افغانستان را نقض کند، قابل قبول نیست. پیش از این گزارش های درباره تشکیل حکومت موقت منتشر شده است. اما مشاور شورای امنیت ملی می گوید که بدیلی برای یک دولت منتخب وجود ندارد.

زلمی خلیلزاد پیش از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی به پاکستان رفته و با مقام های این کشور دیدار کرده است. آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان گفته است که آقای خلیلزاد در دیدار با رییس ستاد ارتش این کشور از تلاش های اسلام آباد در روند صلح افغانستان ستایش کرده است.