فیفا: برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان با مشکل های زیادی همراه بوده است

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “فیفا” یافته های خود از انتخابات مجلس نمایندگان را با رسانه ها شریک کرد. مسوولان این نهاد ناظر انتخاباتی می گویند که برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان با مشکل های زیادی همراه بوده است.

یافته های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “فیفا” نشان می دهد که، طولانی ‌شدن روند انتخابات مجلس نمایندگان، ضعف هماهنگی میان کمیسیون‌ های انتخاباتی، عدم ارایه آگاهی و وضاحت لازم از سوی کمیسیون ‌های انتخاباتی، نبود اطلاع‌ دهی به‌ ناظران شماری از نامزدان در مراحل بازشماری یا تقتش آرا و ادعاهایی مبنی بر دستکاری در آمار و ارقام در مرکز جمع ‌آوری از مشکل های عمده برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان است. فعال نشدن سیستم بایومتریک در شماری از مراکز رای دهی نیز از دیگر مشکل های انتخابات مجلس نمایندگان است.

مداخله مقام های حکومتی و زورمندان در روند انتخابات از بحث های دیگری است که همواره به عنوان یک مشکل در روند برگزاری انتخابات مطرح است. یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید که کمیسیون های انتخاباتی باید فهرست مقام های حکومتی را که در کار کمیسیون انتخابات مداخله کرده اند با مردم شریک کنند.

اقای رشید همچنان از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نگرانی می کند و می گوید که کمیسیون انتخابات توان برگزاری چهار انتخابات را همزمان در سال آینده ندارد.

رییس بنیاد انتخابات ازاد و عادلانه افغانستان از کمیسیون های انتخاباتی می خواهد که برنامه های اصلاحی در مورد فهرست رای دهندگان، شناسنامه های جعلی، ثبت نام دوباره شهروندان و استفاده از دستگاه بایومتریک برای انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کنند.

پیش از این کمسیون مستقل انتخابات گفته بود که در سی و یکم ماه حمل سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را برگزار می کند. دیده شود که کمیسیون انتخابات قادر خواهد شد که انتخابات ریاست جمهوری را مطابق با تقویم انتخاباتی برگزار کند.

نوشته‌های مرتبط


Top