افغانستان در سال روان میلادی دو اعشاریه سه درصد رشد اقتصادی خواهد داشت

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود گفته است که اقتصاد افغانستان در سال روان میلادی دو اعشاریه سه درصد رشد خواهد داشت که حدود نیم درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

دراین گزارش پیش‌ بینی شده است که رشد تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال دوهزار و نزده دوباره افزایش خواهد یافت و به سه درصد خواهد رسید. دراین گزارش آمار رشد اقتصادی افغانستان از سال دوهزار و ده تا حالا اعلام شده که در آن سال این رقم هشت اعشاریه چهار درصد بوده و در پی خروج بیشتر نیروهای خارجی از افغانستان رشد اقتصادی این کشور در سال دوهزار و پانزده به کمتر از یک درصد رسیده است.

دو ماه پیش وزارت اقتصاد اعلام کرده بود که با توجه به رشد سریع جمعیت در این کشور، نیاز است تا اقتصاد افغانستان سالانه دست ‌کم هشت درصد رشد داشته باشد.

این گزارش همچنان نشان می‌دهد که نرخ تورم در افغانستان تغییر چندانی را تجربه نکرده و شاخص بهای کالاهای مصرفی این کشور که در سال دوهزار و هفده پنج درصد بود، برای سال دوهزار و هژده سه درصد و برای سال دوهزار و نزده چهار درصد پیش‌ بینی شده است.

مقام های افغانستان همچنان گفته ‌اند که در شاخص توسعه انسانی افغانستان در ردیف یکصد و شصت و نه قرار دارد که با افزایش جمعیت، وضعیت وخیم تر شده و تولید کشاورزی نیز کاهش خواهد یافت، زیرا زمین‌های بیشتر کشاورزی تبدیل به مسکن می ‌شود.

نوشته‌های مرتبط


Top