تاکید یوناما بر همکاری در کار برگزاری انتخابات شفاف در افغانستان

سازمان ملل متحد بار دیگر بر همکاری این سازمان برای برگزاری موفقانه انتخابات مجلس نمایندگان در افغانستان تاکید کرده است.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با تاکید بر این که ناامنی چالش بزرگ در برابر انتخابات در افغانستان است، دیروز در نشست شورای امنیت این سازمان از همکاری در مورد برگزاری انتخابات موفقانه در افغانستان اطمینان داد.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان گفته است: “انتخابات مجلس نمایندگان آزمون بزرگ در برابر اداره‌ های دموکراتیک جوان افغانستان خواهد بود. یک بر سوم حصه مرکزهای رای‌ دهی که شمار شان به هفت هزار می‌رسد، در نتیجه ناامنی مسدود خواهد بود. این مساله نگرانی‌های را در مورد عدم سراسری بودن انتخابات بوجود آورده‌ است. یوناما آماده هرگونه همکاری است تا پروند انتخابات به گونه موفقانه اجرا شود.”

وی در پیوند به برگزاری نشست ژنف در مورد افغانستان که به سطح وزیران خارجه به رهبری حکومت افغانستان و سازمان ملل در بیست و هشتم نوامبر برگزار خواهد شد گفته است که در این نشست در مورد صلح، امنیت و توسعه ای افغانستان بحث خواهد شد.

آقای یاماموتو افزوده است: “در نشست ژنف، تعهدات بین المللی درازمدت در زمینه امنیت، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان، پیشبرد مبارزه با فساد، اصلاح بخش امنیتی، تطبیق معیارهای صندوق وجهی بین المللی، ترویج توسعه ای بخش خصوصی و توسعه برنامه های اولویت ملی بحث خواهد شد.”

درهمین حال، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته است که حکومت افغانستان با دقت گفتگوهای احتمالی آمریکا با طالبان را دنبال می کند.

محمود صیقل نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد افزوده است: “از طریق افزایش همکاری دیپلماتیک با شرکای مختلف، ما اجماع منطقه ای و بین المللی را برای حمایت از تلاش های صلح، تقویت کرده ایم. پیشرفت واقعی به سوی صلح امکان پذیر نخواهد بود، مگر اینکه روند منظم فریبکاری، سوی استفاده از فرصت ها و تزویر برای کسب دستاوردهای راهبردی، به پایان برسد. حدود بیست و پنج سال است که افغانستان از جانب حلقات خاص در منطقه، به محل “نسل کشی جغرافیایی” مبدل شده است.”

کشور های عضو شورای امنیت به شمول پاکستان، ایران، چین، روسیه و دیگر کشور های منطقه در سخنان خود با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها در افغانستان، حمایت خود را از حکومت و مردم افغانستان اعلام کرده و روی همکاری و هماهنگی بیشتر جامعه بین المللی برای تامین صلح در این کشور، تاکید کردند.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top