وزارت خارجه امریکا: آماده استیم مذاکرات صلح افغانستان و گروه طالبان را تسهیل کنیم

واشنگتن اعلام کرده است که آماده است تا گفتگوهای مستقیم صلح میان دولت افغانستان و طالبان حمایت و آن را تسهیل کند. وزارت خارجه امریکا در واکنش به اعلام آتش بس موقت حکومت با گروه طالبان گفته است که می خواهد در گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و پاکستان مشارکت داشته باشد.

روز یکشنبه رییس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از سالروز استرداد استقلال کشور گفت که این آتش‌ بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و می‌ تواند تا زمانی ‌که این گروه بخواهد ادامه بیابد. آقای غنی گفت که این تصمیم را پس از مشورت با اقشار مختلف مردم، از جمله علما اتخاذ کرده است.

او گفت که این آتش ‌بس را به درخواست شورای عالی صلح، شورای سرتاسری علمای افغانستان، علمای جهان اسلام، سازمان کنفرانس اسلامی و پادشاه عربستان سعودی اعلام کرده است.

مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا استقبال از پیشنهاد آتش ‌بس موقت با طالبان پیشتبانی کشور خود را اعلام کرده است.

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در بیانیه ای گفته است:”ما و متحدان بین ‌المللی ‌مان از این ابتکار عمل مردم و دولت افغانستان حمایت می ‌کنیم و طالبان را به مشارکت فرا می‌ خوانیم. ما هم به مانند جامعه بین‌ المللی امیدواریم که امسال مردم افغانستان بتوانند عید قربان را در آرامش و بدون هراس جشن بگیرند.”

وزیر خارجه امریکا همچنان از تسهیل روند گفتگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان خبر داده است:” ما آماده‌ ایم تا از این روند صلح افغانستان پشتیبانی و آن را تسهیل کنیم و در مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شرکت کنیم. هیچ مانعی برای گفتگوها وجود ندارد و اکنون زمان آشتی است.”

آتش‌ بس موقت از بیست و نهم ماه اسد برای مدت سه ماه اجرایی خواهد شد. رییس جمهورغنی به نیروهای امینتی و دفاعی کشور هدایت داد تا زمانی که طالبان در خصوص آتش ‌بس پاسخ مثبت نداده اند، به عملیات های خود ادامه دهند.

نوشته‌های مرتبط


Top