گروه بین‌المللی بحران با نشر گزارشی گفته است که واشنگتن باید نماینده ای را برای مذاکرات مستقیم با طالبان تعیین کند. این سازمان سفارش کرده است که نماینده امریکا می‌تواند با دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر یا کشور دیگری، در مورد ختم جنگ در افغانستان مذاکره کند. پیش از این رییس و شماری از […]

گروه بین‌المللی بحران با نشر گزارشی گفته است که واشنگتن باید نماینده ای را برای مذاکرات مستقیم با طالبان تعیین کند. این سازمان سفارش کرده است که نماینده امریکا می‌تواند با دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر یا کشور دیگری، در مورد ختم جنگ در افغانستان مذاکره کند. پیش از این رییس و شماری از اعضای مجلس سنا آغاز مذاکرات مستقیم گروه طالبان با امریکا را سبب دوام حضور امریکا در افغانستان خوانده و تاکید کردند که اگر گروه طالبان خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، باید با حکومت افغانستان مذاکره کند.

روز دوشنبه هفته گذشته رسانه های امریکایی گزارشی را به نشر سپردند که رییس جمهور امریکا دستور آغاز مذاکرات مستقیم صلح میان گروه طالبان و امریکا را داده است. در تازه ترین مورد گروه بین المللی بحران گفته است که امریکا باید ضمن مذاکرات صلح با طالبان، شرایط خروج نیروهایش از افغانستان را به بحث بگیرد. گزارش گروه بین المللی بحران تاکید کرده است که مذاکرات صلح طالبان و امریکا کلید همه مشکلات نیست، اما می تواند دروازه گفتگو را میان طالبان و حکومت افغانستان بگشاید و در نهایت به تامین صلح در افغانستان بیانجامد.

د گزارش گروه بین المللی بحران آمده است: امریکا باید صریحا خروج نیروهای خود و شرکای بین المللی اش از افغانستان را در مذاکرات بگنجاند و روشن کند که توافق بر ماهیت و جدول زمانی چنین خروج، بخشی از مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان است.

 

گروه بین المللی بحران با استناد به تماس‌های این سازمان با مقام‌های امریکایی گفته است که واشنگتن حالا مایل به آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان شده است.

مقام های امریکایی تا حال مذاکرات مستقیم با طالبان را تایید نکرده اند، اما مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا، هفته گذشته در کابل گفت که واشنگتن حاضر است تا گفتگوهای حکومت افغانستان با طالبان را “تسهیل” کند و در آن “اشتراک” ورزد.

حکومت افغانستان فراخوان مذاکرات بدون قید و شرط به طالبان را داده است، اما طالبان همواره تاکید کرده اند که خواستار مذاکرات مستقیم با ایالات متحده امریکا استند. گروه بین المللى همچنان طالبان را ترغیب کرده است که به مذاکرات با حکومت افغانستان تن در دهند.

پیش از این فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که امریکا خواهان مذکرات مستقیم با گروه طالبان نیست و باید گفتگو های صلح با گروه طالبان به رهبری حکومت افغانستان به پیش برود.