ترامپ: جنگ در افغانستان از دیرزمانی ادامه دارد

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل گفته است که جنگ امریکا در افغانستان با پیشرفت هایی همراه بوده است.

جنگ امریکا در افغانستان ظاهرا به یک جنگ در حال تمدید مبدل شده است. چنان که دونالدترامپ رییس جمهور امریکا می گوید از سال ها به این سو جنگ در افغانستان ادامه داشته است. آقای ترامپ در حاشیه اجلاس سران ناتو در بروکسل گفت که جنگ در افغانستان از دیر زمان به این سو ادامه داشته است؛ اما به باور وی، واشنگتن پیشرفت هایی نیز در افغانستان داشته است. آقای ترامپ گفته است:”ما پیشرفت های زیادی در افغانستان داشته ایم، اما جنگ در این کشوراز دیر زمان به این سو ادامه داشته است”.

دونالدترامپ حدود یک سال پیش راهبرد تازه جنگی واشنگتن را در قبال افغانستان اعلام کرد. براساس این راهبرد باید بر حامیان منطقه گروه های تروریستی فشار آورده می شد. اما به نظر می رسد که این راهبرد نتایج مثبتی در قبال نداشته است.

اما رییس جمهور غنی در نشست سران ناتو این راهبرد را تغییر دهنده قاعده بازی در منطقه خوانده است:”راهبرد رییس جمهور ترامپ برای آسیای جنوبی در سال دوهزار و هفده یک تغییردهنده بازی بوده و دریچه ‌ای از فرصت ها را برای ما ایجاد کرده است تا برای مشکلات مان را بپذیریم، راه‌ های حل‌ متناسب با شرایط را طرح و برنامه ‌های اصلاحی نتیجه محور را ترتیب کنیم. این را هبرد تمامی بازیگران و جوانب دخیل را وادار کرده است تا در پیش ‌فرض ها و سیاست های خود تجدید نظر کنند”.

آقای غنی در حالی راهبرد جنگی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا را موثر می خواند که، دونالدترامپ در پی بازنگری این راهبرد است. مقام‌ های ارشد امریکایی پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته اند که آقای ترامپ پس از گذشت یک سال از اعلام این رهبرد برای افغانستان ابراز مایوسی کرده است و می ‌خواهد آن را بازنگری کند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top