ماموریت حمایت قاطع: آغاز جنگ طالبان پس از آتش بس مایوس کننده است

معاون فرماندهی مأموریت حمایت قاطع ناتو گفته است که آغاز دوباره جنگ از سوی گروه طالبان مأیوس کننده است.

مأموریت حمایت قاطع ناتو ختم آتش بس و آغاز دوباره جنگ از جانب طالبان را مأیوس کننده خوانده است. معاون فرماندهی مأموریت حمایت قاطع ناتو تأکید کرده که آتش بس کوتاه مدت در افغانستان این امیدواری را ایجاد کرده که هر دو جانب می توانند آتش بس را در آینده برقرار کنند.

معاون فرماندهی ماموریت حمایت قاطع در کنفرانس ویدیویی که با خبرنگاران در مقر وزارت خارجه آمریکا سخن می گفت، افزوده که اکنون فرصتی برای تأمین صلح در افغانستان ایجاد شده و نشانه ها از تغییر نمایان شده است.

ریچارد کریپویل معاون فرماندهی مأموریت حمایت قاطع ناتو گفته است: “نمی توانیم حس خوشبینی ایجاد شده در افغانستان را زیر پا بگذاریم. صحنه هایی که در کابل شاهد بودیم بدون شک به هر فرد این امیدواری را می دهد که برقراری آتش بس در آینده به دور از انتظار نیست.”

به باور این مقام مأموریت حمایت قاطع ناتو حضور افراد وابسته به گروه طالبان در روزهای برقراری آتش بس دوجانبه، نشان می دهد که این افراد علاقه ای به ادامه جنگ ندارند.

با این حال، معاون وزارت خارجه آمریکا برای کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی در نشست استماعیه مجلس سنا آمریکا گفته که کشورش از روند صلح در افغانستان حمایت می کند. به گفته او، واشنگتن از کشورهای همسایه افغانستان انتظار همکاری در این روند دارد.

الیس ویلز معاون وزارت خارجه آمریکا برای کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی گفته است: “ما از همه همسایه‌های افغانستان به‌ خصوص از پاکستان می‌ خواهیم که گام‌ های بیشتر را برای حمایت از روند صلح افغانستان بردارند. انتظاری که ما از پاکستان داریم تاکنون گواه عملی شدن آن نبوده ایم. ما خواهان بازداشت و یا اخراج اجباری سران گروه طالبان از پاکستان استیم.” معاون وزارت خارجه آمریکا تأکید کرده که پیروزی طالبان از طریق جنگ در افغانستا ناممکن است.

گروه طالبان با رد درخواست حکومت برای گفتگوهای صلح، اعلام کرده است که تنها با آمریکا می خواهد مذاکره کند؛ اما مقام های آمریکایی در این خصوص یا سکوت کرده اند و یا هم موقف مشخص نداشته اند. شماری از اعضای مجلس سنا آمریکا گفته اند که اگر طالبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا است، واشنگتن باید به این خواست طالبان جواب مثبت دهند. به باور این دسته از سناتوران آمریکایی، اگر دونالد ترامپ می تواند با رهبر کوریای شمالی مذاکره کند، نشستن پشت میز گفتگو با طالبان آسان تر از آن است.

نوشته‌های مرتبط


Top