طالبان حملات خود را بر نظامیان کشور دوباره آغاز کردند

پس از پایان آتش بس گروه طالبان، افراد این گروه بر بخش‌هایی از نه ولایت کشور حملات نظامی انجام دادند.

مسوولان محلی ولایت فراه می گویند که افراد وابسته به گروه طالبان در ولسوالی اناردره، بخش‌هایی از شیب کوه و قسمتی از شهر کهنه ولایت فراه حمله کردند و دست کم هفت تن از نیروهای امنیتی را به شهادت رسانده و هشت تن دیگر آنان را زخمی کردند. شاه محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه گفته که این حملات در راه برگشت طالبان از مرکز ولسوالی‌ها به پایگاه‌های آنان انجام شده است. سخنگوی والی فراه می گوید که درپی این حملات سه هراس افگن کشته شدند و دو تن دیگر آنان زخم برداشته اند. همچنان مسوولان ولایت ننگرهار از کشته ‌شدن سرپرست ولسوالی غنی ‌خیل این ولایت خبر داده اند. عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می گوید که ساعت ده صبح روز دوشنبه مخالفان مسلح موتر حامل حاجی سبحان الله سرپرست ولسوالی غنی خیل را در آن ولسوالی هدف قراردادند. به گفته وی، در این حمله حاجی سبحان‌الله کشته شده و یک محافظ وی زخم برداشته است. از سویی هم، عارف نوری، سخنگوی والی غزنی تأیید کرده است که افراد وابسته به گروه طالبان حوالی ساعت ده صبح روز یکشنبه یک افسر و پنج سرباز ارتش ملی را با یک تانک آنان با خود برده اند. به گفته وی، این سربازان ارتش به منطقه سلطان باغِ ولسوالی اندر این ولایت -ساحه‌ای تحت کنترل طالبان است – وارد شده بودند و گروپی از طالبان آنها را گروگان گرفته است.

درهمین حال، وزارت دفاع ملی تأیید کرده است که افراد وابسته به گروه طالبان شب یکشنبه و روز دوشنبه، پس از اعلام آتش ‌بسِ سه‌روزه، در نُه ولایت بر مواضع نیروهای امنیتی کشور حمله کردند. محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که این حملات بر مواضع نظامیان کشور در ولایت های هلمند، کندهار، ارزگان، فاریاب، جوزجان، فراه، غزنی و لغمان انجام شده است. به گفته وی نظامیان کشور بر اساس دستور رییس جمهورغنی، به آتش ‌بس ادامه داده اند؛ اما این نیروها در خطوط جبهات به حالت آماده ‌باش قرار دارند.

این در حالیست که دیروز سخنگوی طالبان در اعلامیه‌ای، ختم آتش ‌بسِ این گروه با نیروهای امنیتی کشور را اعلام کرد و گفت که پس از ختم آتش ‌بس حملات خود را در برابر نظامیان کشور از سر می ‌گیرند. آتش ‌بسِ سه ‌روزه طالبان با نیروهای امنیتی دیشب پایان یافت؛ اما رییس جمهورغنی، آتش‌بسِ یک‌ جانبه را با این گروه ده روز دیگر تمدید کرد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top