استقبال از تمدید آتش حکومت در مقابل گروه طالبان

تمدید آتش بس حکومت در مقابل گروه طالبان با استقبال ناتو، سازمان ملل و امریکا رو به رو شده است. پس از اعلام تمدید آتش بس توسط رییس جمهور غنی، مقام های ماموریت قاطع، با نشر اعلامیه ای از تمدید آتش بس حکومت و آمادگی کابل برای مذاکرات صلح با طالبان، حمایت کردند. در همین حال، مایک پامپیو، وزیر خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای گفته است که واشنگتن از پیشنهاد رییس جمهور غنی مبنی بر تمدید آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، حمایت می کند. آقای پامپیو گفته است که گفتگو های صلح در افغانستان نیازمند نقش بازیگران بین المللی و قوای بین المللی است.

آقای پامپیو افزوده است:”امریکا آماده است که از گفتگو های صلح افغانستان حمایت و برای آن تسهیلات فراهم کند و در آن شرکت داشته باشد”.

وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر تاکید کرده است که آتش بس با طالبان شامل سایر گروه ها مثل داعش، القاعده و سایر گروه های دهشت افگنی منطقه و بین المللی مستقر در افغانستان نمی شود.

بااین حال، تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با استقبال از تمدید آتش بس از سوی دولت با طالبان گفته که گام‌ های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان برداشته شود. آقای یاماموتو تمدید آتش بس از سوی حکومت را فرصتی برای گفتگو به هدف تأمین صلح خوانده است. وی تأکید کرده که نباید این فرصت از دست برود.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top