پنج کارمند پروژه تاپی در کندهار به قتل رسیدند

مسوولان محلی ولایت کندهار تأیید کردند که افراد مسلح ناشناس روز دوشنبه، پنج کارمند پروژه تاپی را در این ولایت به قتل رسانده و یک تن دیگر را با خود برده اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی کندهار می گوید که افراد کشته‌ شده کارمندان سروی پروژه تاپی بودند که در ساحه فعالیت داشتند. به گفته وی، حوالی ساعت هشت و سی صبح امروز تیم مشترک پروژه تاپی که ماین‌ پاکان و سروی‌گران شامل آن بود، در ساحه ملنگ کاریز آماج حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند که پنج تن جان باختند و یکی دیگر اختطاف شده است. وی همچنان می گوید که این کارمندان پروژه تاپی قبلا به ولسوالی و فرمانده پلیس ولسوالی میوند گفته بودند که از لحاظ امنیتی مشکلی فرا راه کار شان وجود ندارد و به محافظان امنیتی نیز نیاز نیست.

مسوولان امنیتی ولایت کندهار گفته اند که در مورد چگونگی وقوع این رویداد تحقیقات را شروع کرده اند تا عاملان این واقعه را مشخص کنند.

پروژه تاپی، انتقال لوله گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به پاکستان و هند است که حدود یکهزار و هشتصد کیلومتر طول دارد و هفتصد و سی و شش کیلومتر آن در داخل خاک افغانستان پس از ولایت های هرات و هلمند، از ولسوالی‌های میوند، ژیری، پنجوایی، دند، تخته ‌پل و سپین‌بولدک کندهار می‌گذرد. این پروژه در سه مرحله در افغانستان عملی می‌شود که مرحله اول آن یک سال پیش‌بینی شده است و شامل تنظیم مدیریت امنیت پروژه، نهایی‌سازی موافقتنامه‌ها، طرح و دیزاین پروژه، مطالعات محیط ‌زیستی و اجتماعی، ماین ‌روبی مسیر پایپ لاین، سروی جزییات و استملاک – زمین‌هایی که در مسیر پروژه موقعیت دارند – می‌شود.

نوشته‌های مرتبط


Top