اسرائیل و تداوم تروریسم دولتی “مشروع”!

وحید مژده

از تاسیس کشور نام نهاد اسرائیل در ۱۴می ۱۹۴۸هفتاد سال سپری شد. فلسطینی های آواره این روز را ”روز نکبت“ نامیدند و همه ساله در این روز با گردهمائی و تظاهرات، به یادآوری این خاطرۀ تلخ می پردازند. در مقابل رژیم صهیونیستی از این روز به نام روز استقلال تجلیل می کنند و آن را جشن می گیرد. اما امسال فلسطینی ها در هفتادمین سالروز اشغال سرزمین های شان به مصیبت بزرگتری مواجه شدند که روز نکبت را نکبت بارتر ساخت. امریکا با انتقال سفارتش از تل ابیب به بیت المقدس، به داعیۀ ملت فلسطین و احساسات مسلمانان در سراسر جهان علناً توهین کرد.

همزمان با این مصیبت، اسرائیل دست به جنایت هولناک تازه زد. تک تیراندازان اسرائیلی در مرز اسرائیل با غزه بروی هزاران تظاهر کنندۀ فلسطینی آتش گشودند که در نتیجه بیش از ۷۰ فلسطینی شهید و ۲۷۰۰ تن مجروح شدند. حال بعضی از مجروحین وخیم است و امکان دارد تعداد شهدا بیشتر شود.

این آتش باری بر فلسطینی ها که با تظاهرات خواهان بازگشت به سرزمین های اشغال شدۀ شان توسط رژیم اشغالگر اسرائیل بودند، بازتاب وسیعی در سطح بین المللی داشت. در نشست فوق العادۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نمایندۀ فلسطین، وجدان های بیدار در جهان را به قضاوت فرا خواند اما آیا وجدان بیداری را می توان در میان اشغالگران و مستکبرین سراغ کرد؟

نیکی هیلی نمایندۀ امریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن جانبداری از جنایت اسرائیل در غزه و کشتار مردم بیگناه گفت که هیچ کشوری به اندازۀ اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نداده است. این سخن وی به این معنی است که اسرائیل باید فلسطینی های بیشتری را می کشت و اینکه فقط هفتاد تن را کشته است، نشان از خویشتن داری سران حکومت صهیونیستی دارد.

رجب طیب اردوغان که در حال دیدار از انگلیستان بود، این کشتار را بشدت تقبیح کرد و اسرائیل را یک رژیم نژاد پرست نامید.   در مقابل ناتانیاهو صدراعظم رژیم اشغالگر اسرائیل گفت که حماس یک گروه تروریست است و از مردم غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. او از اردوغان خواست تا به اسرائیل درس اخلاق ندهد.

واقعا نیز به کسانی که به ارزش های اخلاقی باور ندارند، دادن درس اخلاق بیجاست زیرا از نظر آنان میدان سیاست عرصۀ تبازر ارزش های اخلاقی نیست. بخصوص که با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا، این اخلاق به پائین ترین حد خود تنزل نموده و معیار های قبول شده در روابط بین المللی زیر پا شده است.

ترامپ با تصمیم به انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس، تمام قطعنامه های سازمان ملل متحد را زیرپا کرد. بر بنیاد قطعنامۀ ۲۴۲ سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۶۷ صادر شده، بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین شناخته شده و به همین دلیل تا اکنون هیچ کشوری که اسرائیل را برسمیت شناخته، حاضر به انتقال سفارت خود از تل ابیب به بیت المقدس نشده بود.

وزارت خارجۀ فدراسیون روسیه در عکس العمل به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس تاکید نمود که بیت المقدس باید پایتخت دو کشور اسرائیل و فلسطین باشد.

کشورهای عرب اکثراً هم در مقابل کشتار فلسطینی ها و هم انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس عکس العمل های ضعیفی بروز دادند. عربستان سعودی که از سال ها قبل در خفا با اسرائیل رابطه داشته و بعد از سفر ترامپ به ریاض، علنا موضع ضد فلسطینی گرفته است، در قبال کشتار فلسطینان در نوار غزه بدست سربازان اسرائیلی خاموش باقی ماند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قبلا جنبش اسلامی حماس را یک گروه تروریست خوانده بود و بنابراین از کشتار فلسطینی ها در نواز غزه که تحت کنترول حماس است ناراحت نیست.

به نظر می رسد که سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی در تشویق اسرائیل به خشونت های بیشتر علیه فلسطینی ها موثر بوده است. از جانب دیگر امریکا با خروج از برجام و فشار های بیشتر بر ایران، سعی دارد تا مقاومت فلسطینی ها را یکسره نابود سازد.

در میان رهبران کشورهای اسلامی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با صدای بلند علیه این بی عدالتی ها به اعتراض پرداخت و سفیر اسرائیل را از آنکارا اخراج کرد. او در کنفرانس مطبوعاتی با ترزا می صدراعظم انگلستان، رهبران اسرائیل را به تروریسم دولتی متهم کرد.

رجب اگداغ صدراعظم ترکیه گفت که کشور های اسرائیل و مصر اجازه نمی دهند تا مجروحین فلسطینی به خارج از غزه منتقل گردند و این کار جنایت دیگری علیه فلسطینی هاست. مصر همچنان معبر رفح را بروی هزاران مجروج فلسینی بسته است. وقتی خود عرب ها چنین می کنند، از اسرائیل و امریکا چه انتظاری می توان داشت؟

جالب است که همزمان با سالگرد هفتاد سالگی دولت اسرائیل در سرزمین اشغال شدۀ فلسطین، کتابی در اسرائیل زیر عنوان ”برخیز و اول تو بکش“ ‘ ( Rise and Kill First) در اسرائیل به نشر رسیده و پرده از ترور هایی برمی دارد که موساد و سایر سازمان های مخفی اسرائیلی از بدو تاسیس کشور اسرائیل تا امروز در جهان انجام داده اند. تعداد این ترورها بیش از ۲۷۰۰ مورد است.

رونن برگمن روزنامه نگار مشهور صهیونیست که نویسندۀ این کتاب است صدها مصاحبه با مسئولین اطلاعاتی اسرائیل انجام داده و این کتاب ثمرۀ آن مصاحبه هاست به نقل از مئیر داگان که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ رئیس موساد بود می نویسد که این یک سیاست محوری در نهادهای اطلاعاتی اسرائیل است که برای جلوگیری از جنگ علنی با ”دشمنان“ رهبران و مهره‌های مهم آن ها از جمله دانشمندانی که امکان دارد به برنامه‌های نظامی  کمک می‌ کنند را هدف قرار می دهد و می کشد. این مسئله مشخص بود که دانشمندان اتومی ایران که در داخل آن کشور ترور شدند، این کشتار ها بدست عمال موساد صورت گرفت.

افشاگری این کتاب پرده از رازهایی هم برمی دارد که تا اکنون کسی در مورد آن چیزی نمی دانست از جمله ترور ودیع حداد از رهبران شاخۀ نظامی جبهۀ خلق برای آزادی فلسطین که به شکل تدریجی مسموم ساخته شد درحالی که تا اکنون حتی فلسطینی ها هم گمان داشتند که وی در اثر سرطان خون درگذشته است.

در این کتاب به مرگ یاسر عرفات نیز اشاره شده که خواننده می تواند متوجه شود که وی از طریق مسمومیت رادیو اکتیف مانند ودیع حداد بدست اسرائیلی ها به شهادت رسیده است.

با وجود اینهمه مدرک و دلیل، امریکا می گوید که اسرائیل حق دفاع از خود را دارد و تروریسم دولتی که توسط این کشور در سراسر جهان اعمال می شود، ”اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با تروریسم“ خوانده می شود اما فلسطینی ها که برای آزادی سرزمین شان مبارزه می کنند وسلاحی جز سنگ ندارند تروریست اند. اینست منطق رهبران دنیایی که ما در آن زنده گی می کنیم!

نوشته‌های مرتبط


Top