سیما سمر: آزمایش بکارت خلاف ارزش های انسانی است

نهاد حمایت کننده زنان افغانستان در همکاری با کمیسیون حقوق بشر نشستی را به هدف تامین عدالت برای متضررین معاینات اجباری نسایی در کابل برگزار کرد. مسوولان این نهاد می گویند که اجرای معاینات نسایی از سوی شماری از خانواده ها روش سنتی بوده و این کار اساس طبی و علمی ندارد.

نهاد حمایت کننده زنان افغانستان در هماهنگی با کمسیون حقوق بشر نشستی را به هدف دادخواهی رای بانوانی که از بابت معاینه اجباری نسایی متضرر شده اند در کابل برگزار کرده است. ظاهرا معاینه اجباری نسایی بر بانوانی تحمیل می شود که متهم به جرایم اخلاقی استند. سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر ازمایش بکارت در میان بانوان را بی بنیاد می داند و می گوید که این کار خلاف ارزشهای انسانی است.

در همین حال، حمیرا امیر رسولی یکی از مسوولان نهاد حمایت کننده از زنان افغانستان بکارت را در جامعه سنتی افغانستان امر حیاتی می داند و می گوید انجام معاینات نسایی و آزمایش بکارت از سوی شماری از خانواده ها تاثیرات نا گواری بر روان بانوان می گذارد. پیش از این سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان صحی جهان و کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز معاینات اجباری نسایی را رفتار اهانت‌ آمیز توصیف کرده بودند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top