امریکا، بریتانیا و پاکستان از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت کردند

سفیر امریکا در کابل می گوید که کشورش از برنامه صلح حکومت افغانستان با طالبان حمایت می کند. سفیر امریکا در کابل می گوید که فشارهای نظامی بر گروه طالبان تا زمانی ادامه خواهد یافت که طالبان حاضر به مذاکرات صلح شوند. وی همچان از گروه طالبان خواست که به روند گفتگوهای صلح افغانستان حاضر شوند. در همین حال، وزیران خارجه پاکستان و بریتانیا نیز حمایت شان را از طرح صلح حکومت افغانستان اعلام کردند.

این اظهارات نخستین واکنش امریکا به برنامه صلح حکومت افغانستان است. رییس جمهور غنی برنامه صلح حکومت با گروه طالبان را روز چهارشنبه در نشست دوم  روند کابل مطرح کرد. سفیر امریکا با حمایت از طرح حکومت افغانستان برای پیشبرد گفتگوهای صلح یکبار دیگر از گروه طالبان خواست که بدون قید و شرط با حکومت افغانستان وارد گفتگوهای صلح شوند.

جان باس سفیر امریکا در کابل می گوید: ما از طالبان خواسته ایم که از جنگ دست بکشند و حالا متتظریم که این گروه به اعلامیه کنشست دوم روند کابل چگونه پاسخ میدهند.

سفیر امریکا در کابل موضع حکومت افغانستان را شجاعانه توصیف کرده  و از تلاش های حکومت برای دنبال کردن راه حل مسالمت آمیز برای پایان جنگ از طریق گفتگو ستایش کرده است.

جان باس سفیر امریکا در کابل می گوید: طالبان فشار بر این گروه در میدان جنگ و فشار بر درآمدهای خود در بخش مواد مخدر و منابع تمویل شان را احساس کرده اند. تا زمانی که نتایج این تلاشها مشاهده نشوند، امریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه میدهد.

در همین حال، وزیران خارجه پاکستان و بریتانیا نیز حمایت شان را از طرح صلح حکومت افغانستان اعلام کردند. وزیر خارجه پاکستان گفته است که اسلام آباد از طرح حکومت افغانستان در مورد صلح حمایت می کند. همچنان وزیر خارجه بریتانیا از برنامه صلح حکومت افغانستان ستایش کرده است.

بوریس جانسن وزیر خارجه بریتانیامی گوید: حکومت افغانستان در چهارچوب این برنامه به هدف تامین صلح و ثبات در این کشور پیشنهاد واضح اما انعطاف پذیر را در زمینه گفتگو با طالبان ارایه کرده است. حالا به طالبان ارتباط می گیرد که از این فرصت استفاده کنند، گام به جلو بگذارند و در یک روند فراگیر سیاسی سهم بگیرند.

نشست دوم روند کابل روز چهارشنبه به اشتراک نماینده های بیش از بیست کشور به شمول امریکا برگزار شد. در این نشست رییس جمهورغنی طرح حکومت برای پیشبرد گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح را مطرح کرد. اما گروه طالبان روز پنج شنبه طی پیامی طرح حکومت برای پیشبرد گفتگوهای صلح را رد کرده است.

نوشته‌های مرتبط


Top