روند بازگشت مهاجران افغان از پاکستان دوباره آغاز می شود

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می گوید که، روند بازگشت مهاجران کشور از پاکستان تاکمتر از یک هفته دیگر آغاز خواهد شد.

در حال حاضر حدود دو اعشاریه هفت میلیون تن از مهاجران افغانستان در پاکستان به سر می برند که از این میان یک اعشاریه چهار میلیون تن آنان مدرک اقامت دارند و متباقی بدون مدرک در این کشور زندگی می کنند. حکومت پاکستان برای آخرین بار در ماه دلو امسال اقامت مهاجران افغانستان را برای دوماه تمدید کرد.

اکنون وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می گوید که روند بازگشت مهاجران افغانستان از پاکستان به تاریخ اول ماه آینده میلادی از سر گرفته می شود. مسوولان این وزارت تأکید می کنند که باید روند بازگشت مهاجران افغانستان داوطلبانه انجام شود.

روز یکشنبه، رسانه‌ های پاکستان به نقل از کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گزارش داده اند که اگر مهاجران افغانستان به کشورشان نام نویسی نکنند، از کمک‌ های این سازمان بی‌ بهره خواهند شد.

شاهدخاقان عباسی نخست وزیر پاکستان نیز هفته گذشته مساعدت ‌های بین ‌المللی را در راستای بازگشت مهاجران افغانستان اثر گزاری خوانده است. از سویی هم، جنرال قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان در اجلاس امنیتی مونیخ ادعا کرده است که شبکه حقانی و طالبان پاکستان از اردوگاه ‌های مهاجران افغانستان برای اهداف ‌خود استفاده می ‌کنند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان در واکنش به این ادعای رییس ستاد ارتش پاکستان گفته است که نباید با مسأله مهاجران افغانستان در پاکستان برخورد سیاسی صورت گیرد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top