یوناما: در سال گذشته میلادی نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان جان باخته اند

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما، گزارش تازه اش را درباره قربانیان ناشی از جنگ و رویدادهای تروریستی منشتر کرده است. به اساس این گزارش، رقم تلفات غیرنظامیان در سال دوهزار و هفده میلادی نسبت به سال قبل آن، نه درصد کاهش یافته است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما، گزارش تازه خود را در رابطه به تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی، منتشر کرد. یافته های این گزارش نشان می دهد که بیش از ده هزار غیر نظامی در این سال جان باختند و یا زخمی شده اند.

تدامیچی یاماموتو فرستاده ویژه ملل متحد برای افغانستان گفته است: “در سال دو هزار هفده میلادی سه هزار و چهارصد و سی و هشت تن از غیر نظامیان در افغانستان جان باختند و هفت هزار پانزده تن دیگر زخم برداشته اند. چهل درصد این تلفات ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده و سی و سه درصد دیگر ناشی از جنگ‌ های زمینی بوده است.”

در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان نسبت به سال دو هزار و شانزده نه درصد کاهش داشته است؛ اما حملات انتحاری هفده درصد افزایش یافته است. یافته های این گزارش نشان می دهد که مسوول چهل و دو درصد این تلفات گروه طالبان، ده درصد گروه ترویستی داعش، بیست درصد نیروهای طرفدار دولت، سیزده درصد گروه های نا مشخص مخالف دولت و دو درصد دیگر اشخاص غیر مسوول بوده اند.

بیشترین تلفات غیر نظامیان در ولایت های کابل، هلمند، ننگرهار، کندهار و فاریاب به ثبت رسیده است.

تدامیچی یاماموتو فرستاده ویژه ملل متحد برای افغانستان گفته است: “بیشترین تلفات غیر نظامیان در ولایت کابل بوده است که به حملات انتحاری و انفجاری توسط مخالفان دولت انجام شده است. ما نگران ادامه حملات انتحاری و افزایش تلفات غیرنظامیان در سال جاری استیم.”

این گزارش سازمان ملل متحد در حالی به نشر می رسید که کابل در یک ماه گذشته شاهد خونبار ترین حملات ترویستی بوده است که در این حملات ده ها تن جان باختند و صد ها تن دیگر زخمی شدند.

نوشته‌های مرتبط


Top