نگرانی آمریکا از عدم برخورد جدی پاکستان علیه گروه های ترویستی

رییس اداره اطلاعات ملی آمریکا می ‌گوید که پاکستان با گروه‌ های تروریستی در داخل آن‌ کشور همچنان با انعطاف برخورد می ‌کند.

دن کوتس رییس اداره اطلاعات ملی آمریکا که در نشست کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا صحبت می ‌کرد، گفته است باوجودی که واشنگتن از اسلام آباد خواهان اقدام بیشتر بر ضد تمامی گروه‌ های تروریستی شده است؛ اما ارتش پاکستان تاکنون در برابر گروه طالبان و شبکه حقانی تنها در ظاهر برخورد جدی نشان داده است. به گفته آقای کوتس، گروه ‌های تروریستی مستقر در پاکستان با استفاده از پناهگاه ‌های امن شان در هند و منافع آمریکا در افغانستان حملاتی را انجام می ‌دهند.

در همین حال، اسماعیل مفتاح سرپرست وزارت مالیه پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته است که آمریکا و بریتانیا چندین هفته قبل روی طرحی برای شامل کردن پاکستان در فهرست تمویل کنندگان فعالیت های تروریستی سازمان “اف ای تی اف”، کار کرده اند و سپس فرانسه و آلمان را نیز تشویق کرده اند تا با آن ها همراه شوند. نهاد “اف ای تی اف” معیارهایی را برای مبارزه با پولشویی درجهان وضع می ‌کند.

سازمان مبارزه با پولشویی نهادی است که علیه تمویل سازمان های دهشت افگن مبارزه می کند و احتمال دارد درج پاکستان در فهرست کشور های تمویل کننده فعالیت های تروریستی به اقتصاد آن کشور آسیب رساند. درصورتی که پاکستان در فهرست تمویل کنندگان تروریزم قرار گیرد، اسلام آباد در زمینه جلب سرمایه گذاری خارجی و دریافت قرضه از منابع بین المللی دچار مشکل می ‌شود. پیش از این نیز پاکستان از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ شامل فهرست سازمان “اف ای تی اف” بود. سازمان مبارزه با پولشویی در گذشته اسلام آباد را هشدار داده بود که اگر تلاش های بیشتر در جلوگیری از سرازیرشدن پول به تندروان انجام ندهد، یک بار دیگر شامل فهرست آن سازمان خواهد شد.

مقام های پاکستانی نگرانی می کنند که اگر این کشور در فهرست کشور های تمویل کننده فعالیت های تروریستی قرار گیرد، به اسلام آباد دشوار خواهد شد تا از بازارهای بین المللی پول قرض کند.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top