افزایش حملات هوایی ماموریت حمایت قاطع در ولایت های هلمند و بدخشان

مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرده است که عملیات‌ های هوایی نیروهای آمریکایی علیه مواضع مخالفان مسلح دولت افغانستان افزایش یافته است. براساس بیانیه دفتر رسانه ای مأموریت حمایت قاطع، این عملیات ها بیشتر در ولایت های ‌بدخشان و هلمند توسط بمب‌ افگن‌ های نمادین آمریکایی “بی پنجاه و دو” انجام شده ‌است.

در بیانیه ای که دفتر رسانه ای مأموریت حمایت قاطع ناتو به نقل از جان نیکلسن فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو روز سه شنبه به رسانه ها فرستاده، آمده است که هدف عمده افزایش حمله های هوایی بر مواضع گروه طالبان در ولایت های بدخشان و هلمند، نابودی منابع عایداتی، مراکز آموزشی و شبکه ‌های حمایتی این گروه بوده ‌است.

در بیانیه گفته شده است که نیروهای آمریکایی عملیات های هوایی را بر مراکز آموزشی گروه طالبان در ولایت بدخشان انجام داده اند و هدف عمده این حمله ها جلوگیری از برنامه ‌ریزی و فعالیت تروریستان در نزدیکی مرزهای افغانستان با کشور تاجیکستان و چین بوده است. به اساس معلومات مأموریت حمایت قاطع ناتو در این عملیات ‌ها موترهای نظامیان افغانستان که به دست افراد وابسته به گروه طالبان افتاده بود، نیز هدف قرار گرفته است، زیرا این موترها در حال تبدیل شدن به موتر بم بوده است.

در بیانیه مأموریت حمایت قاطع آمده است که در این حملات در بدخشان، هواپیمای “بی پنجاه و دو” آمریکایی بیست و چهار بمب هدایت شونده را به محل ‌های استقرار گروه طالبان پرتاب کرده است و پرتاب این تعداد بمب از این هواپیماها یک رکارد است.

در بیانیه مأموریت حمایت قاطع ناتو آمده است که ادامه عملیات هوایی نیروهای آمریکایی بر شبکه ‌های حمایتی گروه طالبان در ولایت هلمند نیز منابع درآمد آنان را هدف قرار داده که بیشتر این درآمدها ناشی از مواد مخدر بوده است. نیروهای حمایت قاطع افزوده است که عملیات هوایی در ولایت هلمند ادامه می ‌یابد تا منابع مالی و پناهگاه ‌های امن گروه طالبان را نابود کند.

به گفته نیروهای آمریکایی، عملیات هوایی آنان و عملیات زمینی نظامیان افغانستان که از نوامبر سال گذشته میلادی آغاز شده، خسارت سی میلیون دالر بر منابع مالی طالبان در هلمند وارد کرده است.

نیروهای ناتو افزوده که در یک سال گذشته عملیات هوایی نیروهای آمریکایی و عملیات زمینی نیروهای ویژه افغانستان باعث شده است که افراد وابسته به گروه طالبان نتوانند شهر کندز را تصرف کنند.

برچسب ها ,,

نوشته‌های مرتبط


Top