شورای صلح و نجات افغانستان می گوید که مسوول بحران کنونی در کشور حکومت است

شورای صلح و نجات افغانستان از افزایش حملات تروریستی در کشور نگرانی می کند. مسوولان این شورا می گویند که حکومت مسوول تمام این نارسایی ها است.

از یک هفته به این سو، بخش هایی از کشور گواه حملات مرگبار انتحاری بوده است. حمله بر هوتل انتر کانتیننتال و ساختمان پیشین وزارت امور داخله حملات است که طی یک هفته تنها کابل پایتخت شاهد آن بوده است. در پی این حملات بیش از صدتن شهید شدند و صدها تن دیگر زخم برداشتند. مسوولیت این حملات را گروه طالبان به عهده گرفته است. گل الرحمن قاضی رییس شورای صلح و نجات افغانستان مسوولت این همه رویدادها را به شانه حکومت می گذارد و می گوید که مسوول نخست این همه نابه سامانی ها حکومت است. آقای قاضی می افزاید که حکومت باید روی برنامه مبارزه با هراس افگنان تجدید نظر کند. رییس شورای صلح و نجات افغانستان همچنان جامعه جهانی به ویژه آمریکا را به وعده خلافی در امر تامین امنیت و ثبات در افغانستان متهم می کند.

درهمین حال، شماری از عالمان دین می گویند که حکومت برنامه مشخص برای برون رفت از وضعیت کنونی ندارد. سلام عابد عالم دین می گوید که مردم باید خود علیه ستمگرانی که هر روز از آنان قربانی می گیرند، ایستادگی کنند.

با این همه، هنوز روشن نیست که چی زمانی حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان خاتمه پیدا می کند. در پی حمله روز شنبه در کابل، شهروندان و فعالان مدنی خواستار استعفای رهبری ارگانهای امنیتی شده بودند، اما رهبری ارگانهای امنیتی به این خواست مردم پاسخ رد داده اند و گفته اند که کنار رفتن از مقام های شان برای تأمین امنیت موثر نیست.

نوشته‌های مرتبط


Top