واکنش های جهانی نسبت به حمله تروریستی بر هوتل انترکانتیننتال

در حمله تروریستی بر هوتل انترکانتیننتال بیشترین تلفات به شهروندان اوکراین وارد شده است. فرماندهی پلیس کابل این خبر را تأیید کرده؛ اما جزییات بیشتر در این باره ارایه نکرده است.

این حمله هم به دلیل مرگبار بودن آن و به دلیل تلفات بالای شهروندان خارجی در آن، محکومیت گسترده بین ‌المللی را در پی داشته است.

پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل را “وحشتناک” توصیف کرده است. آقای کلیمکین در صفحه توییترش نوشته است که از کشته شدن شش اوکراینی در این رویداد به رییس ‌جمهور کشورش گزارش داده است. او افزوده است که با نهادهای مجری قانون در افغانستان از نزدیک کار می‌ کند تا مشخص شود که این حمله تروریستی تحت چه شرایطی صورت گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم گفته است حمله ‌ای را که گروه طالبان مسوولیت آن را بر عهده گرفته به ‌شدت محکوم می کند. همچنین تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که هیچ توجیهی برای این حمله فجیع که شاید جنایت جنگی شمرده شود وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که از بهر جان باختن شهروندان افغانستان و خارجی در حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل سوگوار است. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که این کشور در کنار دولت و مردم افغانستان در راستای تامین صلح و ثبات می ‌ماند.

ازسوی هم وزارت خارجه پاکستان با صدور اعلامیه ‌ای این حمله را “بزدلانه و تروریستی” توصیف کرده است. در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که همکاری بین دولت ‌ها در راستای مبارزه مؤثر با تروریزم اهمیت دارد.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل را محکوم و با دولت و ملت افغانستان و خانواده‌ های قربانیان اظهار همدردی کرده است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که باید از سرنوشت تروریزم تکفیری در منطقه درس عبرت گرفته شود.

وزارت خارجه هند ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حمله، نسبت به فعالیت شبکه حقانی اظهار نگرانی کرده و افزوده است که یک بار دیگر ضرورت برچیدن لانه های امن تروریستان در همسایگی هند مطرح می شود. وزارت خارجه هند در بیانیه رسمی خود با اعلام همبستگی با حکومت و مردم افغانستان، خواستار کشاندن عوامل و حامیان چنین حملاتی به پای میز عدالت شده است.

نوشته‌های مرتبط


Top