دبیرکل سازمان ملل متحد: مبارزه با تروریسم تنها مسولیت افغانستان نیست

دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که وضعیت امنیتی افغانستان شکننده است و افزایش ناامنی ها در این کشور سبب شده تا فعالیت های تروریستان افزایش پیدا کند.

پس از سفر هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد به کابل، دبیرکل این سازمان وضعیت امنیتی افغانستان را شکننده توصیف می کند. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که افزایش ناامنی ها در افغانستان سبب شده تا فعالیت تروریستان در این کشور افزایش پیدا کند. آقای گوترش که درجلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت می کرد افزوده است که مبازه با تروریزم تنها مسوولیت افغانستان نیست.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرده است: “حکومت افغانستان علیه افراط گرایی خشن، تروریزم و جنایت سازمان یافته مبارزه می کند. پاسخ دهی به این تهدید تنها مسوولیت حکومت افغانستان بوده نمی تواند. مبارزه موثر علیه تروریزم مستلزم همکاری های منطقه ای و چند جانبه است.”

درهمین حال، غیرت عمروف رییس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل از افزایش فعالیت گروه های تروریستی به ویژه افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان نگرانی کرده است. آقای عمروف گفته است که تهدید گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان جدی است.

از سویی هم، حکمت خلیل کرزی معین وزارت امور خارجه کشور گفته است که تامین صلح در افغانستان به نفع کشورهای منطقه و جهان است و نیاز است تا لانه های امن تروریستان در منطقه برچیده شود.

آقای کرزی افزوده است: “اهمیت حیاتی رسیدگی به مشکل مخفیگاه های منطقه ای تروریستان و پناهگاه های امن آنان، بیشتر از گذشته درک شده است. نیاز است برای ثبات منطقه و جهان لانه های امن تروریستان برچیده شود و همکاری های منطقه ای و جهانی در این راستا نیاز جدی است.”

این اظهارات در حالی مطرح می شود که فشارها برای برچیدن لانه های امن تروریستان بیشتر شده است و مقام های آمریکایی و افغانستان همواره از پاکستان خواسته اند که به تروریستان پناه ندهد.

نوشته‌های مرتبط


Top