خرم: آمریکا منافع خود را در ناامنی افغانستان می بیند

رییس دفتر رییس جمهور پیشین می گوید که آمریکا منافع خود را در ناامنی افغانستان می بیند. کریم خرم تاکید می کند که آمریکایی ها می خواهند افغانستان به لانه تروریستان تبدیل شود.

 (روز شنبه ۳۰ جدی/دی) شماری از اگاهان سیاسی و مقام های حکومت پیشین در کابل گردهم آمدند و رابطه کابل- بیجنگ را در شصت سال اخیر به بررسی گرفتند. معاون سفیر چین در کابل نیز در این نشست شرکت کرده است. سخنرانان می گویند که تاهنوز نشانه های دیده نشده است که چین خلاف منافع مردم افغانستان عمل کرده باشد.  چین در سال های گذشته با افغانستان روابط دوستانه داشته است.

درهمین حال، کریم خرم رییس دفتر رییس جمهور پیشین که یکی از سخنرانان این نشست بود می گوید که آمریکا منافع خود را در ناامنی افغانستان می بیند. به گفته آقای خرم، آمریکا می خواهد افغانستان به لانه های تروریستان تبدیل شود. این مقام پیشین حکومت همچنان می گوید که پاکستان در افغانستان از برنامه هایی حمایت می کند که به منافع چین صدمه می زند. آقای خرم حمایت پاکستان از طالبان را یکی از این برنامه ها می داند.

از سویی هم، ژنگ ژیکسن معاون سفیر چین در کابل ضمن حمایت از مبارزه نیروهای امنیتی کشور در برابر تروریستان، بر عملی کردن پروژه های اقتصادی در افغانستان تاکید می کند. آقای ژیکسن می گوید که کشورش با برگزاری نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین می خواهد افغانستان به صلح دایمی دست پیدا کند.

آقای ژیکسن می افزاید: “چین در بخش نظامی افغانستان را کمک می کند. برنامه های اقتصادیی را ما عملی می کنیم که به افتصاد افغانستان تاثیر مثبت دارد. چین از طریق گفتگوهای سه جانبه صلح میان افغانستان، پاکستان و چین تلاش می کند که افغانستان به صلح دایمی دست پیدا کند.”

با این حال، اما شماری از آگاهان سیاسی با توجه به نتایج نشست های گذشته در مورد صلح افغانستان می گویند که نشست صلح سه جانبه که از سوی چین مدیریت می شد، نتیجه نخواهد داد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top