پیکر استاد محمد نسیم فقیری در کابل به خاک سپرده شد

پیکر استاد محمد نسیم فقیری عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان امروز در کابل به خاک سپرده شد. در مراسم خاکسپاری مرحوم فقیری شماری از مقام های دولتی و اعضای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان اشتراک کرده بودند.

استاد محمد نسیم فقیری در نتیجه بیماری که داشت، غرض مداوا به هند سفر کرده بود و در همان جا درگذشت. مرحوم فقیری در دوران جهاد مقدس مردم افغانستان نقش ارزنده ای داشت. صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر امور خاجه کشور در پیامی به مناسبت درگذشت استاد محمد نسیم فقیری گفته است: ” استاد محمد نسیم فقیری یکی از پیش کسوتان جمعیت اسلامی بود که از آغاز نو جوانی وارد عرصه مبارزه شد و در این راه رنج و مشکلات و زیادی مشمول زندان را متحمل شد.” رییس جمعیت اسلامی افغانستان استاد فقیری را شخصیت وفادار به ارزش های جهاد و مقاومت خوانده و افزوده است: ” او همیشه در کنار رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح، استاد برهان الدین ربانی در بخش های مختلف جمعیت اسلامی مشغول خدمت به مردم و جامعه بود و پس از شهادت استاد شهید نیز، همکار خوب برایم در جمعیت اسلامی بود.”

سخنرانان در مراسم خاکسپاری استاد فقیری، از کارکرد های وی با نیکویی یاد کردند. عبدالشکور واقف حکیمی عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان گفت که استاد فقیری یک چهر تأثیر گذار در عرصه سیاست افغانستان بود تاریخ کارنامه های سیاسی او را هرگز فراموش نمی کند. آقای حکیمی تاکید کرد که استاد محمد نسیم فقیری در میانه روی مشهور بود و برای نهادینه شدن فرهنگ میانه روی تلاش می کرد.

استاد فقیری استاد دانشگاه نیز بود و دانشجویان زیادی را آموزش داده است. اثرهای زیادی از استاد فقیر منتشر شده است. استاد محمد نسیم فقیری در سال یکهزار و سه صد و سی و یک خورشیدی، در ولایت لغمان زاده شد. استاد فقیری دکترای زبان و ادبیات فارسی داشت. او در دوران حیاتش کتاب های زیاد نوشت و نقش بارزی در بخش فرهنگی کشور داشت.

“ضرورت انقلاب فکری و فرهنگی همگام با انقلاب مسلحانه”،”‌حزب توده ایران در آینه زمان”، “حقایقی درباره لویه جرگه”، “شناخت سوسیالیسم”، “فرازهایی از زندگی مولانا مودودی”، “خلافت اسلامی” و “اصول حکومت اسلامی” از اثر های مشهور استاد محمد نسیم فقیر است.

نوشته‌های مرتبط


Top