وزارت مهاجرین: پاکستان از مسأله مهاجران افغانستان استفاده سیاسی نکند

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می ‌گوید که پاکستان نباید از مسأله مهاجران استفاده سیاسی کند. این در حالیست که حکومت پاکستان اقامت یک اعشاریه چهار میلیون مهاجر افغانستان را تنها برای یک ماه تمدید کرده است. مهلت قانونی اقامت این مهاجران در پاکستان شش روز پیش پایان یافته است. حدود دو اعشاریه هفت میلیون مهاجر افغانستان در پاکستان اقامت دارند که حدود یک اعشاریه سه میلیون آن برای سال دوهزار و هژده سند اقامت در آن کشور را دارند.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور رسانه ای وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، در واکنش به تصمیم کابینه پاکستان در در گفتگو با رسانه ها از آن کشور خواسته است تا مطابق به تفاهم صورت گرفته، مدت اقامت مهاجرین افغانستان را در آن کشور برای یک سال دیگر نیز تمدید کند.

او گفته است که مقام ‌های حکومت افغانستان در همکاری با مسوولان کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجران، در جریان یک ماه پیشرو با مقام ‌های پاکستانی گفتگو خواهند کرد تا مدت اقامت مهاجران افغانستان در پاکستان، مطابق تفاهم صورت گرفته، برای یک سال دیگر نیز تمدید شود. آقای میاخیل، افزوده است که در جریان یک سال حکومت افغانستان تلاش خواهد کرد تا زمینه برگشت مهاجرین را مساعد بسازد.

دو ماه قبل مقام ‌های افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجران در نشستی در سویس، تفاهم کردند تا حضور مهاجران افغانستان در پاکستان برای یک سال دیگر نیز تمدید شود و برگشت مهاجرین افغانستان داوطلبانه صورت گیرد.

بربنیاد آمارها یک اعشاریه چهار میلیون مهاجر افغانستان با اسناد قانونی در پاکستان اقامت دارند و در کنار این حدود هفت صد تا هشت صد هزار مهاجر افغانستان بدون اسناد قانونی در پاکستان زندگی می ‌کنند.

نوشته‌های مرتبط


Top