استاد عطا محمد نور: اگر حکومت با جمعیت اسلامی تفاهم نکند تا پایان حکومت وحدت ملی والی باقی خواهم ماند

استاد عطامحمد نور والی بلخ امروز در مراسم گرامیداشت از سی و سومین سالروز شهادت استاد عبدالقادر ذبیح الله در ولایت بلخ تأکید کرد که تصمیم ریاست جمهوری را برای کنار رفتن از مقام ولایت بلخ نمی پذیرد. استاد همچنان می گوید که هر تصمیمی که شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان بگیرد، احترام می گذارد و جمعیت اسلامی طرف اصلی مذاکره با ریاست جمهوری است.

پس از تصمیم ریاست جمهوری مبنی به برکناری استاد عطا محمد نور والی بلخ واکنش ها در پیوند به این تصمیم بالا گرفته است. ساعات پس از تصمیم ارگ در باره استاد عطا، جمعیت اسلامی موقف گرفت و طی اعلامیه ای این کار را غیر مسوولانه و خلاف موافقتنامه حکومت وحدت ملی  خواند. در کنار رهبران سیاسی، نمایندگان مجلس و شورای های ولایتی و شهروندان کشور نیز به گونه گسترده به تصمیم ارگ واکنش منفی نشان دادند. درهمین حال، استاد عطامحمد نور والی بلخ (روز شنبه ۲ جدی/دی) در مراسم گرامیداشت از سی و سومین سالروز شهادت استاد عبدالقادر ذبیح الله در ولایت بلخ، تأکید کرد که تصمیم ریاست جمهوری را برای کنار رفتن از مقام ولایت بلخ نمی پذیرد. وی یگانه مرجع تصمیم گیری در این باره را رهبری جمعیت اسلامی می داند.

والی بلخ همچنان می گوید طرف مذاکرات در باره برکناری وی از ولایت بلخ، جمعیت اسلامی است و به تصمیم رهبری این حزب احترام دارد. آقای نور هشدار می دهد که اگر حکومت با جمعیت اسلامی تفاهم نکند، تا پایان حکومت وحدت ملی به عنوان والی بلخ باقی خواهد ماند.

از سویی هم، افضل حدید رییس شورای ولایتی بلخ می گوید در صورتی که حکومت تلاش کند ثبات و امنیت بلخ را مختل کند، با خشم مردم رو به رو خواهد شد.

همچنان، شماری از سران احزاب سیاسی در شمال کشور از عبدالله عبدالله رییس اجرایی می خواهند که موقف اش را در پیوند به برکناری استاد عطا محمد نور روشن کند.

برخی از متنفذین ولایت بلخ اقدام رییس جمهور را خلاف اراده و خواست مردم عنوان می کنند.

استاد ذبیح الله یکی از فرماندهان نامدار جمعیت اسلامی بود. وی سی و سه سال قبل از امروز به شهادت رسید. سخنرانان این مراسم استاد ذبیح الله شهید را یکی از تابناک ترین چهره های جهاد می دانند و از کار نامه های وی ستایش می کنند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top