پیامدهای تصمیم ترامپ درمورد قدس

وحید مژده

اعلام دونالدترامپ رئیس جمهور امریکا در مورد انتقال سفارت امریکا از تل ابیب به بیت المقدس موجب عکس العمل های اعتراضی و حتی خشم آلود در جهان اسلام گردید. تا آنجا که حتی در کشور ما با همه وابسته گی هایش، پارلمان صدای تعلیق روابط با امریکا را بلند کرد.

انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس به این معنی است که واشنگتن بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد. درسال ۱۹۹۵ کانگرس امریکا در این مورد صادر کرده بود اما از آن زمان هیچ رئیس جمهوری جرئت نکرد تا این پیشنهاد غیرالزامی را عملی سازد.

از فروپاشی اتحاد شوروی به بعد که امریکا مبدل به تنها ابرقدرت در جهان شد، دیگر توجهی به اصولی که رعایت آن پایه های نظام بین الملل را تشکیل می دهد، نداشته است. سرنگونی رهبرانی که از امریکا حرف شنوی کمتر داشتند یا با منافع امریکا هماهنگ نبودند از حمله به افغانستان به بهانۀ جنگ علیه تروریسم آغاز و در سال ۲۰۰۳ با حمله به عراق پی گرفته شد. صدام حسین بدار آویخته شد و معمرالقذافی را با حقارت کشتند تا لیبیا را مبدل به کشوری فاقد قانون و حکومت مرکزی سازند.

در مصر از کودتای خونین السیسی علیه حکومت منتخب مردم به رهبری محمد مورسی حمایت کردند. کودتایی که با کشته شدن هزاران انسان در این کشور شکل گرفت. اگر مسلمانان در ترکیه هوشیارانه عکس العمل نشان نمی دادند، کودتای مشابه در آن کشور نیز دریایی از خون براه می انداخت.

سوریه و عراق به ویرانه های ترسناک مبدل شدند که از میان آن ویرانه ها هیولایی به نام داعش سر بدر آورد تا با جنایاتش، اسلام و گرایش به اسلام سیاسی را در ذهنیت ها از ارزش های انسانی تهی وانمود سازد و هرکسی که فریاد حق طلبی بلند کند، بنام تروریست از صحنه حذف گردد.

جنبش های اسلامی از اخوان تا حماس همه مهر تروریست بودن خوردند و علمای مسلمان که با این روند کوچکترین مخالفتی نشان دادند حامی تروریسم به شمار آمدند. به این ترتیب بود که ”سنگ ها را بستند و سگ ها را آزاد کردند“ تا جهان اسلام عرصۀ جولان آن ها باشد.

سفر ترامپ به سعودی و جریانات بعد از آن به افشای رازهایی هم منجر شد که قبلا تاحدی در مورد پنهان کاری می شد. وزیر انرژی اسرائیل افشا کرد که ”ما با بسیاری از کشور اسلامی رابطۀ مخفیانه داریم که از افشای آن احساس شرم نمی کنیم اما این کشور های عربی اند که می خواهند این روابط پنهان باقی بماند“.  ‏

بزرگترین مفتی های سعودی برای ترامپ دعای خیر می کنند که خواهان صلح است و با فتوای شان  مخالفت با اسرائیل را نامشروع می دانند. این ها همان هایی اند که تاکید بر توحید و مبارزه با شرک دارند و در جریان مناسک حج سخت نگرانی و وسواس دارند که مبادا حاجیان خانۀ خدا عملی به تعبیر خود شان ”شرک آمیز“ انجام دهند و به این ترتیب خداوند را ناراض سازند!

امروز فلسطین بیش از هر زمان دیگر تنهاست. فلسطینی ها در گذشته نیز بهره ای از حکام دست نشانده در جهان عرب نبرده بودند و امروز بیش از هر زمان دیگر تنها هستند. گفته می شود که معاملات پشت پرده فراتر از قبول بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است و تمام مناطق اشغالی در جنگ شش روزۀ ۱۹۶۷ از کرانۀ غربی رود اردن تا ارتفاعات جولان را به عنوان قلمرو اسرائیل شامل می شود.

این درحالیست که کشورهای بریتانیا، فرانسه، روسیه و آلمان اعلام داشتند ضمن رد تصمیم ترامپ در مورد انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس اعلام داشتند که از این تصمیم امریکا پیروی نخواهند کرد.

اما در فلسطین هم سنگ وجود دارد و هم دست های مصممی که آن سنگ ها را بردارند. انتفاضۀ چهارم در راه است تا نقاب دروغین دفاع از انسان را از چهرۀ پلید مدعیان دروغین حقوق بشر و مردم سالاری بردارد و آنانی که با صهیونیست ها بر سر قدس معامله کردند، رسوا تر گردند.

در عکس العمل به این اعلام رئیس جمهور امریکا، روز های ۱۲ و ۱۲ دسامبر سران کشور های سازمان همکاری اسلامی به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول با تشکیل جلسۀ اضطراری، قدس شرقی را به عنوان پایتخت کشور فلسطین به رسمیت شناختند.

۴۸ کشور عضو این سازمان در بیانیه پایانی نشست تاکید کردند که جامعۀ جهانی باید قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسد و از امریکا خواسته شد تا به نقش خود به عنوان میانجی در مذاکرات صلح شرق میانه دست بردارد. دلیل این امر اینست که امریکا در قضیۀ شرق میانه ”طرف“ است و بنابراین اعتبار خود را به عنوان میانجی کاملا از دست داده است.

نماینده گان ۴۸ کشور شرکت کننده در این نشست تاکید کردند که تصمیم رئیس جمهور امریکا در مورد قدس بی اعتبار است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.

در این بیانیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد تقاضا شد تا مجددا قدس را به عنوان یک شهر بی طرف اعلام نماید. اگر شورای امنیت در این مورد اقدام نکند، شرکت کننده گان در این نشست، موضوع را به مجمع عمومی این سازمان خواهند برد.

مردم در کشور های اسلامی با ریختن به خیابان ها و دادن شعارهای ضد امریکا و ضد اسرائیل، این اعلام امریکا را بشدت تقبیح نمودند اما نمایندۀ امریکا در سازمان ملل متحد می گوید که امریکا حق دارد تا آنگونه که خود می خواهد، تصمیم بگیرد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top