وزارت اطلاعات و فرهنگ خواستار تعدیل قانون کاپی رایت در کشور شد

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ بر تعدیل قانون کاپی رایت تأکید می کنند. فاضل سانچارکی معین نشراتی این وزارت می گوید که این قانون مشکل دارد و باید برای جلوگیری از ضایع شدن حق صاحب اثر، تعدیل شود.

سرقت ادبی از مواردی است که در افغانستان جدی گرفته نمی شود. اگر نویسندگان اخلاق نویسندگی و پژوهش را مراعات نکنند اداره ای وجود ندارد که بتواند تخطی ها را به بررسی بگیرد. در چند روز اخیر کتاب “سیاست افغانستان روایتی از درون” نوشته رنگین دادفر اسپنا مشاور پیشین امنیت ملی ریاست جمهوری یکی از پرفروش ترین کتاب ها بود. اما پس از چند روز نسخه پی دی اف اسکن شده این کتاب در صفحات انترنتی به گونه غیر قانونی منشتر شد. به همین دلیل نهاد نشراتی که این کتاب را چاپ کرده بود، با ثبت یک شکایت در وزارت اطلاعات و فرهنگ فعالیتش متوقف کرده است.

فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ به بررسی شکایت این نهاد نشراتی تاکید می کند. آقای سانچارکی از گردانندگان این نهاد می خواهد که فعالیت های خود را دوباره از سر گیرند. معین نشراتی وزارت اطاعلات و فرهنگ می گوید که قانون کاپی رایت مشکل دارد و باید تعدیل شود.

این نخستین بار است که در کشور یکی از نهادهای نشراتی به سبب کاپی غیر قانونی اثری که چاپ کرده است، فعالیت خود را به گونه اعتراضی متوقف می کند.

نوشته‌های مرتبط


Top