نشست‌ کشورهای اسلامی در ترکیه با محوریت قدس

عنایت

رهبران ده‌ها کشور اسلامی در نشستی اضطراری در استانبول، چهارشنبه ۲۲ قوس، در واکنش به اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهور ترامپ، حضور یافتند. سران کشورهای اسلامی با صدور بیانیه‌ای خواهان به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور آیندۀ فلسطینی ها از سوی جامعۀ بین المللی شدند.

این نشست را که رجب طیب اردوغان میزبانی می کرد، خواهان واکنش یک‌پارچه وهم‌صدای این سازمان ۵۷ کشوری در قبال تصمیم اخیر رئیس جمهور امریکا آقای دونالد ترمپ شدند. ترمپ روز چهار شنبه ۱۵ قوس سال روان اعلام نموده بود که بیت المقدس یا همان اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و قصد دارد سفارت کشورش را از تل آویو به قدس شریف انتقال بدهد. او نیز از سایرکشورها خواسته بود تا با پیروی از این اقدام، سفارت های خود را انتقال بدهند. در حالی‌که تصمیم ترمپ    با استقبال گرم مقامات اسرائیلی روبرو شد، اما واکنش های جهانی را نیز درپی داشت. حتی سران کشورهای غربی و مراجع مذهبی و دیپلوماتیک تصمیم ترمپ را محکوم کردند. رئیس دوره‌ای کنفرانس کشورهای اسلامی رجب طیب اردوغان در واکنش به این تصمیم، نشستی را برگزار کرد. آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود به شدت به اسرائیل حمله کرد و آن کشور را اشغالگر و خشن خواند و گفت کاری را اسرائیلی ها با مردم مظلوم فلسطین می کنند، شبیه عمل‌کرد گرگ در برابر گوسفند است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دراین نشست هشدار داد تا زمانی که اورشلیم به عنوان پایتخت کشور آیندۀ فلسطینی شناخته نه‌شود، صلح و ثبات در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در رأس یک هیئت دراین کنفرانس شرکت کرده بود، نیز به حق حاکمیت فلسطین در قدس تأکید کرد و آن را از موضوع حساس جهان اسلام دانست.

ملک عبدالله پادشاه اردن در حالی‌که با امریکا روابط نزدیک دارد،  تأکید کرد که قدس برای مسلمانان و مسیحیان به مثابۀ یک حق ابدی است. کنفرانس کشورهای اسلامی که ۵۷ عضو دارد، ۴۵ کشور شامل رؤسایی جمهور، وزرای خارجه و نماینده گان فوق العاده دراین نشست حاضر شدند. در همین حال کشورهای مصر، عربستان و امارات متحدۀ عربی متهم به حمایت از تصمیم ترمپ شده اند. این کشورها سعی دارند، سیاست های منطقه‌ای خود را هم‌سو و هماهنگ با سیاست‌های امریکا و اسرائیل بسازند. تا هنوز کشورهای متذکره در مذمت تصمیم اخیر ترمپ واکنش صریح و قاطع نشان نداده اند و صرف واکنش شان کم تأثیر بوده است.

در میان کشورهای اسلامی این ترکیه و ایران اند که از موضع فلسطینی ها با قاطعیت حمایت کرده و اقدامات خشن و غیر  انسانی اسرائیل را محکوم کرده اند. پوتین رئیس جهور روسیه نیز در سفر اخیرش به سه کشور اسلامی، سوریه، ترکیه و مصر به مسئلۀ قدس اشاراتی کرده است. او در دیدار با اردوغان تصمیم اخیر ترمپ را محکوم کرده به حق ابدی فلسطینیان در اروشلیم تأکید کرده است.

منازعۀ قدس، اسرائیل و فلسطین بیشتر از هفتاد سال است که ادامه دارد و تا هنوز یک راه حل دایمی که بتواند صلح  را تأمین کند به وجود نیامده است. با وصف این که سازمان ملل متحد گفته است قدس به عنوان یک شهر بین المللی باقی بماند، اما اسرائیل سال هاست که تحت اشغال قرار داده و آن را پایتخت یهودیان می داند. رژیم صهیونیستی با این کار، جلو مسلمانان و مسیحیان را گرفته است و شهری را که همه ادیان ابراهیمی نسبت به آن عشق و محبت ابدی دارند را گرفته است.

نوشته‌های مرتبط


Top