اعلام امادگی روسیه به همکاری با افغانستان در کار مبارزه با تروریسم

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در نشست خبری سالانه خود، با اشاره به تهدیدهای امنیتی افغانستان، از آمادگی مسکو برای کمک به کابل خبر داده است.

پیش از این شماری از مقام های روسیه از موجودیت گروه های تروریستی به ویژه گروه تروریستی داعش در ولایت های شمالی کشور نگرانی کرده اند. حالا ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با اشاره به تهدیدهای امنیتی در شمال افغانستان گفته است که مسکو آماده است در راستای مبارزه با تروریزم کابل را همکاری کند.

آقای پوتین افزوده است: “ما شاهد تهدید فزاینده تروریستان بین ‌المللی در افغانستان استیم. ما شاهد تشکیلات تندروان بین‌ المللی استیم که مناطق بیشتر و بیشتری در شمال افغانستان در جوار مرزهای جمهوریت‌ های اتحاد شوروی سابق را اشغال کرده ‌اند.”

پوتین همچنان تاکید کرده است که مسکو و واشنگتن در صورت همکاری با یکدیگر می توانند در راستای مبارزه مشترک علیه تروریزم موثر عمل کنند.

ریاست جمهوری بدون این‌که از روسیه نام ببرد می گوید که کابل امیدوار است که تمام کشورها روابط دولت با دولت با افغانستان داشته باشند. پیش از این مقام های روسی از سیاست آمریکا در افغانستان بارها انتقاد کرده‌ است. سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه یک هفته قبل در ویانا گفته بود که راهبرد تازه رییس جمهور دونالد ترامپ برای افغانستان بر بنیاد استفاده از زور استوار است. وی افزوده بود که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد. ولی حکومت افغانستان در پاسخ این اظهارات لاوروف گفته وبد که راهبرد تازه آمریکا به نفع افغانستان است. همچنان مقام های آمریکایی نیز روسیه را به همکاری با طالبان متهم کرده اند، اما مسکو با رد این اتهام ها گفته است با طالبان به‌خاطر تماس گرفته تا آنها را به صلح با حکومت افغانستان تشویق کند.

نوشته‌های مرتبط


Top