مرکز فرهنگی تبیان تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را محکوم کرد

مرکز فرهنگی و اجتماعی تبیان در کابل به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل ازسوی آمریکا را محکوم کرد. مسوولان این نهاد می گویند امیدوار اند که این تصمیم آمریکا سبب بیداری مسلمانان جهان و وحدت امت مسلمه شود.

هنوزهم تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل واکنش های جهانی را به همراه دارد. این مسله نه تنها محور مباحث سیاسی کشور های اسلامی شده، بلکه پای مراکز علمی و فرهنگی در داخل افغانستان را نیز به خود کشیده است. به هدف واکاوی این مساله مرکز فرهنگی و اجتماعی تبیان گفتمان علمی را تحت عنوان “قدس قبله اول مسلمانان،باید ها و نباید ها در جهت صیانت از آن” راه اندازی کرده است.  در این گفتمان مساله دخالت آمریکا در منطقه و سیاست های ضد اسلامی آمریکا به بحث و گفتگو گرفته شده است.

عبدالله نخبه استاد دانشگاه می گوید که به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل ازسوی آمریکا تجاوز آشکار بر حریم فلسطین و مسلمانان است. آقای نخبه ابراز امیدواری می کند که مساله بیت المقدس سبب بیداری مسلمانان جهان و وحدت امت مسلمه شود.

روز گذشته ترکیه میزبان نشست سران کشورهای اسلامی در پیوند به این مساله بود. سران کشورهای اسلامی در اعلامیه ای از آمریکا خواستند که تصمیم اخیرش را پس بگیرد.

نوشته‌های مرتبط


Top