صلاح الدین ربانی: رییس جمهور آمریکا روی تصمیم اخیرش تجدید نظر کند

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور در نشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی در استانبول، تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل را تخطی از قانون بین المللی خوانده و گفته است که این اقدام حقوق بشر را نقض و صلح و ثبات را تضعیف می کند.

نشست فوق‌العاده سران کشورهای سازمان همکاری اسلامی روز گذشته به میزبانی ترکیه در شهر استانبول برگزار شد. صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور در این نشست، تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل را تخطی از قانون بین المللی خواند و تاکید کرد که این اقدام حقوق بشر را نقض و صلح و ثبات را تضعیف می کند. وزیر امور خارجه کشور تاکید کرده است که افغانستان نگرانی های جدی و موضع روشن خود را در قبال تصمیم آقای ترامپ به شرکای آمریکایی خود، ابراز کرده است.

آقای ربانی از سازمان همکاری کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب خواسته است که برای حل مساله فلسطین و رژیم اسراییل، تلاش کنند.

وی همچنان از رژیم اسراییل خواسته است که به گونه فوری توسعه شهرک سازی را متوقف کند و به نقض سیستماتیک حقوق اساسی مردم فلسطین پایان دهد و مانع دسترسی آنها به نیازهای اساسی مانند غذا، آب، دارو و برق نشود.

وی با تاکید بر همبستگی و حمایت مردم و حکومت افغانستان با فسلطینیان ابراز امید واری کرده است که آمریکا روی تصمیم اخیر خود تجدید نظر کند.

در پایان نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی، قطعنامه ای از سوی سران دولت های شرکت کننده صادر شد که در آن تصمیم رییس جمهور آمریکا در مورد بیت المقدس محکوم شده است. سران کشورهای اسلامی در این قطعنامه تاکید کرده اند که این موضوع تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و نقض جدی قوانین بین‌المللی است.

نوشته‌های مرتبط


Top