حکومت افغانستان: انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس سبب تشدید بحران در خاور میانه خواهد شد

حکومت مخالفت اش را با تصمیم اخیر واشنگتن در باره به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل اعلام کرد. ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای این اقدام رییس جمهوری آمریکا را ناسنجیده خوانده و تاکید کرده است که با این اقدام صلح درخاور میانه با خطر روبه رو می شود.

دونالد ترامپ، دیروز اعلام کرد که کشورش از این پس بیت ‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت می ‌شناسد و از وزارت خارجه آمریکا خواست سفارتخانه این کشور را از تلبیب به بیت ‌المقدس منتقل کند. این اعلام با وکنش هایی جهانی روبه رو شده است. رهبران کشورهای جهان اسلام و جامعه بین المللی، از این تصمیم انتقاد کردند و بسیاری نسبت به بروز بالقوه خشونت و خونریزی هشدار داده اند. مقام های فلسطینی، ترکیه، عربستان، ایران، لبنان، اردن، مصر، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، دبیرکل سازمان ملل و پاپ فرانسس رهبر کاتولیک های جهان این تصمیم دونالد ترامپ را خلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل متحد دانسته اند. حکومت افغانستان نیز با نشر اعلامیه ای گفته است: “با درک نگرانی عمیق مردم مسلمان کشور و جهان اسلام، تشویش و نگرانی عمیق خود را در رابطه به رسمیت شناختن بیت المقدس و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، قبلاً از مجراهای دیپلماتیک به رهبری آن کشور ابراز نموده ایم. تصمیم اتخاذ شده باعث جریحه‌ دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان شده و روند صلح در خاورمیانه را به خطر مواجه می کند.”

در اعلامیه ارگ آمده است: “هر اقدام یک جانبه در این خصوص بدون اشتراک فلسطین و راه حل دولت مستقل، به نتیجه مثبت و راه حل دایمی منتج نمی‌ شود. حکومت وحدت ملی و مردم مسلمان افغانستان با سایر مسلمانان جهان خواهان تأمین حقوق مردم فلسطین جهت داشتن یک دولت مستقل است.”

بیت المقدس به عنوان نخستین قلبه مسلمانان برای سایر ادیان نیز دارای اهمیت است و باید موقعیت آن به اساس قوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل‌متحد و خواست میلیون ها مسلمان جهان تثبیت شود. ارگ همچنان تاکید کرده است که حکومت وحدت ملی برای تحقق صلح دایمی و عادلانه در فلسطین در همکاری با جهان اسلام و جامعه جهانی در چوکات سازمان همکاری کشورهای اسلامی و ملل‌متحد از این روند به صورت دوامدار حمایت می‌کند.

نوشته‌های مرتبط


Top