اتحاد نزدیک‌تر کشورهای اسلامی در مبارزه علیه تروریسم

وحید مژده

روز یکشنبه ۱۸ نوامبر ریاض پایتخت عربستان سعودی شاهد نشست وزرای دفاع ۴۱ کشور اسلامی تحت نام ائتلاف اسلامی ضد تروریسم بود. به گزارش رسانه های سعودی در این نشست علاوه بر وزرای دفاع کشور های عضو این ائتلاف، نماینده گی های دیپلوماتیک مقیم سعودی نیز شرکت نموده بودند. این نشست دو روزه با تعهد کشورهای شرکت کننده برای هماهنگی بیشتر در مبارزه علیه تروریسم پایان یافت.

این ائتلاف نظامی بیش از دو سال قبل و بدنبال حملۀ عربستان سعودی به یمن با ابتکار این کشور به میان آمد که بیشتر شکل سمبولیک داشت اما به نظر می رسد که بعد از تحولات اخیر در عربستان سعودی و نیز چالش های موجود، ریاض در صدد است این ائتلاف نظامی بشکل فعال در عرصۀ بین المللی به ایفای نقش خویش بپردازد. در این نشست بر ریشه کن کردن تروریسم در زمینه های فکری، رسانه ای، نظامی و مبارزه علیه منابع مالی آن تاکید صورت گرفت.

بیش از دوسال قبل که این ائتلاف تشکیل شد، تعداد اعضای شرکت کننده در آن حدود ۳۰ کشور اسلامی را شامل می شد اما اکنون تعداد این کشور ها به ۴۱ کشور افزایش یافته که نشان از نگرانی روزافزون از چالش ها و تهدیدات مشترکی دارد که کشور های اسلامی با آن مواجه اند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در سخنرانی خویش گفت که تروریسم چهرۀ واقعی دین مبین اسلام را خدشه دار ساخته و ما نباید اجازه دهیم تا این پدیدۀ شوم به تحریف اسلام و ایجاد وحشت و ترس در میان مردم در کشور های اسلامی ادامه دهد. وی به گروه های تروریستی هشدار داد که از این به بعد چنین گروه ها در هیچ نقطه از کشور های عضو این ائتلاف مصئون نخواهند بود و در برابر آنان اقدام جدی صورت خواهد گرفت.

ولیعهد عربستان سعودی قبلا گفته بود که تلاش های این ائتلاف تنها محدود به مبارزه با داعش نخواهد بود، بلکه شامل یک مرکز عملیاتی مشترک در ریاض پایتخت عربستان سعودی به منظور هماهنگی و حمایت نظامی از مقابله با تروریسم در سراسر جهان اسلام خواهد بود.

این نشست بدون حضور سه کشور ایران، سوریه و عراق برگزار گردید و همین مسئله نشان داد که نگرانی از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه محور اصلی این ائتلاف را تشکیل می دهد. در لیست منتشر شده از طرف خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) نام قطر نیز در شمار کشور های شرکت کننده ذکر شده بود اما نماینده ای از قطر در این نشست دیده نشد. این مسئله نیز نشان از اختلاف میان کشور های عضو این ائتلاف دارد.

عبدالله الصالح دبیر کل این ائتلاف گفت که وزرای دفاع شامل در این ائتلاف بر عزم خود در هماهنگ ص۱۱

 سازی تلاش ها برای مبارزه با تروریسم از طریق یک گروه کاری جهت مبارزه با کسانی که به افراط گرایی، و طایفه گرایی دامن می زنند، تاکید نمودند.

در میان کشور های اسلامی به پاکستان در این ائتلاف نقش بسیار مهم سپرده شده است. پاکستان به عنوان تنها کشور اسلامی ‏دارندۀ سلاح اتومی، این امکان را بدست آورده تا فرماندهی نظامی این ائتلاف را به عهده بگیرد. جنرال راحیل شریف لوی ‏درستیز سابق پاکستان فرماندهی نظامی این ائتلاف را به عهده دارد.‏ از آنجایی که این  ائتلاف علیه ایران و اقدامات این کشور در جهان عرب شکل گرفته و در عین حال پاکستان و ایران دو کشور ‏همسایه اند، پاکستانی ها سعی دارند تا حدامکان از دشمنی   با ایران فاصله بگیرند. جنرال راحیل شریف در سخنرانی خود تاکید ‏کرد که این ائتلاف برای مبارزه با تروریسم شکل گرفته و علیه هیچ کشور و یا فرقۀ خاصی نیست. ‏

سرپرست وزارت دفاع کشور ما نیز در این نشست از افغانستان نماینده گی نمود و در پایان این نشست با ولیعهد عربستان سعودی و ‏وزیر دفاع بحرین ملاقات نمود. ‏اما سوال اینست که این ائتلاف برای افغانستان چه معنی دارد؟

جنرال راحیل شریف گفت که بیش از هفتاد درصد فعالیت های تروریستی در کشورهای اسلامی صورت می گیرد و وی همچنان ادعا نمود که پاکستان موفق شده تا این پدیده را در خاک خودش شکست دهد.

آیا دولت افغانستان با این سخنان راحیل شریف موافق است؟ دولت افغانستان سال هاست که پاکستان را به دست داشتن به تقویت گروه های تروریستی در خاک خود متهم ساخته است.

از جانب دیگر امریکا نیز تاکید دارد که پاکستان باید از حمایت از تروریسم دست بردارد و اگر در این راستا گام های موثر برندارد، مورد فشار قرار خواهد گرفت.

تا اکنون در بسیاری از اقدامات تروریستی در سراسر جهان، پاکستان یکی از متهمان اصلی بوده است و اخیرا نیز آزاد شدن حافظ سعید رهبر لشکر طیبه در این کشور موجب اعتراضات در سطح بین المللی شده است.

چنین تناقض در ساختار ائتلاف اسلامی ضد تروریسم، این سوال را به میان می آورد که آیا این ائتلاف شکل عملی به خود خواهد گرفت و یا مانند دوسال گذشته روی کاغذ باقی خواهد ماند؟

نوشته‌های مرتبط


Top