نیکلسن: رهبران ارشد طالبان در پاکستان مستقر اند

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می‌ گوید که رهبران جنگی طالبان در افغانستان فعال اند، اما رهبران ارشد این گروه در پاکستان مستقر اند.

جنرال جان نیکلسن در کنفرانس ویدیویی از کابل به خبرنگاران در واشنگتن گفته است که دهشت افگنان هنوز هم از آن سوی مرز دیورند عبور می کنند. او افزوده است که پس از عملیات نظامیان پاکستانی شمار زیاد تروریستان از آن کشور به افغانستان آمده اند و شماری از آنان صفوف ترویستان داعش را تقویت کرده اند.

جان نیکلسن گفته است که در راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان، قوای زیر فرمان وی برای نخستین بار وارد جنگ با منابع مالی طالبان شده است. او افزوده است این جنگ بر ضد مخدرات نیست، بلکه جنگ بر ضد منابع طالبان است.

بر اساس گزارش ‌ها قاچاق مواد مخدر بخش قابل ملاحظه هزینه های جنگی طالبان را در افغانستان تمویل می کند و عمده ترین مراکز تولید و پروسس مواد مخدر در ساحات زیر اداره طالبان موقعیت دارد.

فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان همچنان گفته است که سران طالبان بر سر درآمد قاچاق مواد مخدر با هم دعوا و جنگ دارند و این مسأله تا سطح رهبری طالبان در شورای کویته گسترش یافته و میان سران این گروه درز ایجاد کرده است.

به گفته این مقام نظامی آمریکا، شماری از فرماندهان جنگی طالبان که درآمد قاچاق مواد مخدر را در افغانستان بر می‌ دارند، حاضر نیستند که آن را به رهبری آن گروه در شورای کویته تحویل کنند و این امر سبب ایجاد اصطحکاک ها میان سران طالب شده است.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top