انتقاد وزارت دفاع ملی از برخورد آمریکا با پاکستان

وزارت دفاع ملی می گوید که هنوز آمریکا برای مبارزه با تروریزم به گونه جدی عمل نکرده است. سخنگوی این وزارت می گوید با آنکه پس از اعلام راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان انتظار می رفت، واشنگتن بر اسلام آباد فشار آورد تا از حمایت تروریستان دست بکشد؛ اما تاکنون چنین کاری نکرده است.

با اعلام راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان، انتظار می رفت که فشارهای واشنگتن بر اسلام آباد افزایش یابد تا از حمایت تروریستان دست بکشد؛ اما با گذشت سه ماه از اعلام این راهبرد هنوز تغییری چشمگیری در میدان های نبرد در افغانستان نیامده است. دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید تا زمانی که فشار لازم بر پاکستان وارد نشود، جنگ در افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت و تغییر در میدان های نبرد در کشور رونما نخواهد شد.

با این حال، جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در گفتگو با شبکه تلویزنی “ان بی سی” گفته است که هنوز بن بست جنگ در افغانستان شکستانده نشده است.

آقای نیکلسون گفته است: “ما هنوز در یک وضعیت ناپایدار استیم چون فقط نود روز از اعلام راهبرد تازه آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا می ‌گذرد، اما با آمدن نیروهای تازه نفس آمریکایی، صلاحیت‌های بیشتری که به ما داده شده است و افزایش فشارها بر کسانی که از هراس افگنان حمایت می‌کنند زمینه را برای پیروزی ما در جنگ افغانستان رقم خواهد زد.”

فشار آوردن بر پاکستان به هدف سرکوب تروریستان در خاکش از نکات عمده راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان است. حالا اگر واشنگتن، اسلام آباد را مجبور به دست کشیدن از حمایت تروریستان نکند، مشخص نیست که راهبرد دونالد ترامپ بن بست جنگ را در افغانستان شکسته می تواند یا خیر.

نوشته‌های مرتبط


Top