عبدالله: طالبان زمینه فعالیت دیگر گروه های تروریستی را در کشور فراهم کرده است

رییس اجرایی حکومت می گوید که گروه طالبان زمینه را برای رشد دیگر گروه های تروریستی در افغانستان فراهم کرده است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در راس یک هیات بلند پایه دولتی به آمریکا سفر کرده است. آقای عبدالله در یک نهاد پژوهشی در واشنگتن درباره راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان، روند صلح و مبارز علیه تروریزم سخنرانی کرده است.

عبدالله عبدالله گفته است: “قید نشدن زمان در راهبرد تازه آمریکا بر بهبود وضعیت و جلب اعتماد مردم برای سرمایه‌ گزاری و مبارزه با تروریزم تأثیر مثبت گذاشته است. از نمونه‌ های مثبت به سرمایه‌ گذاری و مشارکت بخش حکومتی و خصوصی می توان یاد کرد.”

رییس اجرایی می گوید که طالبان زمینه فعالیت دیگر گروه های تروریستی را در افغانستان فراهم کرده است. وی می افزاید: “طالبان به عنوان یک جریان تروریستی، زمینه حضور و رشد سایر جریان‌های تروریسی را فراهم کرده ‌اند. داعش در سایه طالبان فعالیت می ‌کند. برخورد ما با تحریک طالبان پاکستان یکسان است. ما علیه تمام تروریستان می‌ جنگیم و تروریستان خوب و بد برای ما وجود ندارد.”

آقای عبدالله تأکید می کند که در حال حاضر نظامیان کشور توان مقابله با تروریستان را دارند و نیروهای بین المللی تنها در بخش مشوره دهی کار می کنند. رییس اجرایی می گوید که دروازه گفتگوهای صلح به روی مخالفان مسلح دولت باز است.

عبدالله عبدالله می افزاید: “آغوش حکومت و نظام برای مذاکرات صلح باز است. با تأمین صلح، تنها اگر منابع طبیعی افغانستان را در نظر بگیرید و برنامه ‌های کلان منطقه ‌ای را؛ می ‌توانید تصور کنید که وضعیت چگونه به نفع کشور و منطقه تغییر خواهد کرد.”

رییس اجرایی در بخش دیگری از سخنانش گفته است: “ما دشمن مشترک داریم. باید علیه این دشمن مشترک به مبارزه خود ادامه دهیم. حضور آمریکا در زندگی مردم ما تغییرات گسترده‌ای آورده است و باید این را حفظ کنیم. اگر با تروریستان در افغانستان جنگ نکنید، اینجا می‌ یایند و با شما می ‌جنگند.”

عبدالله عبدالله همچنان در این نشست یاد آور شده است که زمینه‌ های خودکفایی در افغانستان وجود دارد و تلاش ها برای برآورده شدن این هدف جریان دارد. به گفته آقای عبدالله در زمینه استخراج معادن کشور با آمریکا کار خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط


Top