نخستن محموله گندم کمکی هند از بندر چابهار وارد کشور شد

نخستین محموله گندم کمکی هند از طریق بندر چابهار وارد ولایت نیمروز شد. مقام های محلی نیمروز می گویند که گشایش بندر چابهار، افغانستان را از وابستگی با بندر کراچی نجات می دهد.

پس از یک و نیم سال انتظار روز (شنبه ۲۰ عقرب/آبان) نخستین محموله گندم کمکی کشور هند از طریق بندر چابهار وارد ولایت نیمروز شد. در رابطه به همین رویداد، گردهمایی در ولایت نیمروز برگزار شده بود و درکنار مقام های حکومتی، سفیران ایران و هند و شماری دیگری از مقام های بلند پایه کشورهای هند و ایران حضور داشتند. مسوولان محلی ولایت نیمروز می گویند که گشایش بندر چابهار افغانستان را از وابستگی با بندکراچی نجات می دهد.

درهمین حال، نصیر احمد درانی سرپرست وزارت زراعت و مالداری با تاکید بر اهمیت بندر چابهار می گوید که این بندر در کنار ایجاد اشتغال، سالانه میلیون ها دالر عواید دارد.

درهمین حال، رضا بهرامی سفیر ایران گشایش بندر چابهار را در رقابت با کشورهای دیگر نمی داند و می گوید که رقابت های منطقه‎ای باید جایش را به مشارک های منطقه‎ای بدهد.

از سویی هم، من پریت هورا سفیر هند در کابل می گوید که همسایه شرقی افغانستان در سال های پسین بدون کدام دلایل بر بندر کراچی محدودیت وضع کرده است. آقای هورا می افزاید: “ایجاد روابط نزدیک میان افغانستان، هند و ایران سبب شده که پاکستان بر بندر کراچی محدودیت وضع کند.”

در حالی رفت و آمد کالاهای بازرگانی به گونه رسمی در بندر چابهار گشایش یافته است که پیش از این مقام های حکومت افغانستان، هند و ایران بر عملی شدن مفاد توافقنامه چابهار تاکید کرده اند.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top