غنی و مودی روی تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گفتگو کردند

رییس جمهورغنی و نارندرا مودی نخست وزیر هند روی تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گفتگو کردند. سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که در سفر رییس جمهورغنی به دهلی جدید محور گفتگو ها با مقام‌های هندی گسترش همکاری‌ های دو جانبه، همکاری‌های منطقه ای و مبارزه علیه تروریزم است.

رییس جمهورغنی صبح روز (سه شنبه ۲ عقرب/آبان) در رأس یک هیأت بلند پایه حکومتی به دهلی جدید سفر کرده است. ریاست جمهوری می گویدکه در این سفر آقای غنی با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار کرده است. در این دیدار هر دوجانب در مورد صلح و ثبات دوامدار در افغانستان و منطقه و همکاری ‌ها در عرصه‌های مختلف گفتگو کرده اند. شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهوری می گوید که محور گفتگوهای رییس جمهورغنی با مقام‌های هندی گسترش همکاری‌های دو جانبه، همکاری‌های منطقه ای و مبارزه علیه تروریزم است.

در این سفر رییس جمهورغنی همچنان با سوشما سواراج، وزیر خارجه هند دیدار کرده و در مورد موضوعات مختلف به ویژه مسایل منطقه ای، همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، حمل و نقل و مبارزه با تروریزم گفتگو کرده است. دو طرف در این دیدار درباره راهبرد تازه آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و شرایط منطقه پس از اعلام این راهبرد صحبت و آنرا برای بهبود وضعیت منطقه ارزنده توصیف کرده‌اند. وزیر خارجه هند اطمینان داده است همان‌ طور که در گذشته در عرصه‌ های مختلف با افغانستان هم‌کاری کرده‌اند، هم‌کار خواهند بود. خانم سوشما سوراج گفته‌است که کشورش خواهان گسترش روابط عمیق‌تر در عرصه‌های مختلف با افغانستان است. شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند که افغانستان و هند تلاش می‌کنند تا به حیث متحدان منطقه ای در برابر موقف پاکستان نقش ایفا کنند. هند و پاکستان دو رقیب دیرینه اند و اسلام آباد همواره از نزدیکی روابط میان کابل و دهلی نو ابراز نگرانی کرده‌است.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top