نگرانی اداره هماهنگی کمک ‌های بشر دوستانه سازمان ملل از وضعیت امنیتی کشور

اداره هماهنگی کمک ‌های بشر دوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان از افزایش رویدادهای خشونت بار علیه نهادهای کمک رسان در این کشور خبر داده است. این اداره در گزارش تازه خود گفته است که در نه ماه نخست سال روان میلادی دوصد و پنجاه و هشت رویداد خشونت بار علیه کارمندان، دفترها و فعالیت‌ های ادارات امدادرسان در افغانستان ثبت شده است.

بربنیاد گزارش اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد برای افغانستان دو امدادرسان در دو رویداد جداگانه در ماه گذشته در افغانستان کشته شدند. در گزارش این نهاد آمده است که یک کارمند داخلی در مؤسسه ماین پاکی، در نهم سپتامبر در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار کشته شد و دو روز بعد از این رویداد، یک زن خارجی فیزیوتراپیست کارمند مرکز ارتوپیدی کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ، در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ کشته شد. در این گزارش آمده است که “مجموعأ در سال روان پانزده کارمند امداد رسانی در جریان وظیفه کشته شدند، سیزده تن زخم برداشته اند و چهل و پنج تن دیگر ربوده شده اند.

اداره هماهنگی کمک ‌های بشر دوستانه ملل متحد می گوید که در ماه اگست رویداد امنیتی علیه امدادرسانان رخ داده است. در این گزارش، بیشترین رویدادها علیه فعالیت ‌های امدادرسانی، در ولایات بادغیس و ننگرهار ثبت شده است. بربنیاد این گزارش شانزده رویداد در بادغیس، شانزده رویداد در ننگرهار، ده رویداد در فراه و هشت رویداد در ارزگان ثبت شده است.

همچنان در ولایات بلخ، جوزجان، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، نورستان، لوگر، خوست، پکتیکا، زابل، غزنی، دایکندی، کندهار، نمیروز و غور نیز این گونه رویدادها ثبت شده است.

اداره هماهنگی کمک ‌های بشر دوستانه ملل متحد می گوید، بدتر شدن وضعیت امنیتی برای امدادرسانی، سبب بدتر شدن وضعیت مردم نیازمند به کمک، در مناطق جنوبی ولایت ننگرهار شده است.

اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد برای افغانستان، در حالی از ادامه چالش‌ها در برابر فعالیت‌های ادارات امدادرسان در افغانستان خبر می ‌دهد که هفته گذشته کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ به دلیل تهدیدات امنیتی فعالیت‌ های خود را در افغانستان محدود کرد.

نوشته‌های مرتبط


Top