دبیرکل ناتو خروج نیروهای خارجی را از افغانستان مناسب نمی داند

دبیرکل ناتو می ‌گوید که گروه طالبان امسال در افغانستان در تمامی برنامه ‌های‌ خود برای سقوط ولایت‌ ها و شهرهای بزرگ با شکست مواجه شده است. ینس استولتنبرک که در پارلمان رومانیا سخن می گفت، تأکید کرد که با وجود تضعیف طالبان در افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور مناسب نیست.

بیرون شدن نظامیان خارجی پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، دیگر گزینه ای برای پیمان ناتو نیست. کشورهای عضو ناتو به ویژه آمریکا به این نتیجه رسیده اند که تعیین مهلت زمان برای خروج از افغانستان سبب روحیه گرفتن بیشتر تروریستان خواهد شد. پیش از این رییس جمهوری آمریکا گفته است که نمی تواند زمانی برای خروج نظامیان کشورش از افغانستان تعیین کند.

اکنون دبیرکل ناتو می گوید که افغانستان دیگر جای امن برای تروریستان نیست؛ اما در حال حاضر ترک افغانستان در هیچ صورتی مناسب نیست.

ینس استولتنبرگ در سخنرانی ‌اش در نشست پارلمان رومانیا گفت که وضعیت در افغانستان تغییر کرده است و نظامیان این کشور با حمایت ناتو توانسته اند برنامه‌ های طالبان را با شکست رو به رو کنند.

دبیرکل ناتو گفته است: “چالش هایی وجود دارد اما باید به خاطر داشته باشیم که هدف راهبردی طالبان، اشغال مراکز ولایت ‌ها بود اما آن‌ها توانایی این کار را در حال حاضر ندارند و عقب رانده شده اند. نظامیان افغانستان توانسته اند هر مرتبه حملات طالبان را در مراکز ولایت ‌ها شکست دهند.”

در حال حاضر سیزده هزار نظامی خارجی از سی و نه کشور در افغانستان حضور دارند. دبیرکل ناتو می‌ گوید که به هیچ صورت ترک افغانستان به نفع این سازمان و متحدان بین ‌المللی اش نیست. به گفته ینس استولتنبرگ هزینه خروج از افغانستان، بیشتر از هزینه ماندن در این کشور خواهد بود. دبیرکل ناتو همچنان تأکید کرده است که حمایت این سازمان از حکومت افغانستان ادامه خواهد یافت و نقش نیروهای بین ‌المللی در کشور تغییر نخواهد کرد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top